Zanima me kako sigurnosna tijela utvrđuju da netko u zemlji boravi duže nego što je dopušteno, budući da se prilikom ulaska u državu legitimira samo osobnom iskaznicom, u koju se ne može upisati datum ulaska. Koja je kazna ako građanin EU-a ne prijavi svoj boravak nadležnom tijelu u Sloveniji ako boravi u Sloveniji 30 ili više dana?
Zakon o strancima propisuje da državljanin EU može ući u Republiku Sloveniju s važećom osobnom iskaznicom ili važećom pasošem bez obzira na razlog ili svrhu.
Republiku Sloveniju možete napustiti s važećom osobnom iskaznicom ili važećim pasošem.
Državljanin EU koji ulazi u Republiku Sloveniju s važećom osobnom iskaznicom ili važećim pasošem može boraviti na području Republike Slovenije bez prijave boravka tri mjeseca od dana ulaska u državu. Ako želi boraviti na području Republike Slovenije dulje od tri mjeseca, mora prijaviti prebivalište upravnoj jedinici na čijem području ima prebivalište prije isteka tromjesečnog dopuštenog boravka (razdoblje od 90 dana dopušteno je od 1. januara 2015.).
Za nepoštivanje odredaba Zakona o strancima propisana je novčana kazna od 500 do 1200 eura.
Sukladno Zakonu o prijavi prebivališta iznajmljivač je dužan prijaviti ili odjaviti osobu koja boravi ili privremeno boravi u turističkom, ugostiteljskom ili smještajnom objektu, neovisno o trajanju smještaja. Pojedinca koji boravi u turističkom ili ugostiteljskom objektu iznajmljivač je dužan prijaviti ili odjaviti nadležnoj policijskoj postaji u roku od 12 sati od dolaska, odnosno odlaska.
Stranac koji nema odobrenje boravka ili potvrdu o prijavi boravka u Republici Sloveniji i ne živi u objektima ili kod stanodavaca iz prvog stavka članka 9. i članka 9.a Zakona o prijavi prebivališta ,moraju se javiti nadležnoj policijskoj postaji u roku od tri dana nakon prelaska državne granice ili nakon promjene smještaja, te se odjaviti prije polaska.
Kazna za nepoštivanje navedenih odredbi Zakona o prijavi prebivališta iznosi od 400 do 1200 eura.
Policija koja provjerava zakonitost ulaska i boravka može od osobe zatražiti dokaz o zakonitosti boravka i ulaska u zemlju. On može obaviti razgovor s pojedincem iz kojeg će saznati određene podatke o ulasku i dužini boravka te zatražiti dokumentaciju kojom se dokazuje zakonitost ulaska ili boravka (npr. karte, računi, kupljene vinjete). Također provjerava pojedinca u svojoj evidenciji, čime potvrđuje ili opovrgava njegove izjave.