Finansijska uprava izdala je prvi set informativnih obračuna koji će narednih dana biti dostavljen za 967.322 poreska obveznika.
U pošti će se radovati 543.039 ljudi, jer čekaju povraćaj preplaćenog poreza na dohodak, prosječna uplata je 173 eura.
Dobra trećina poreskih obveznika (351.657 ili 37 odsto) nema ni doplatak ni povrat, dok će samo sedam odsto primalaca informativnih obračuna iz prvog paketa morati da doplati porez na dohodak, prosečna doplata će biti 443 evra.
U ovom paketu biće ukupno 29,5 miliona evra dodatnih plaćanja i 93,9 miliona evra povrata.Na osnovu datuma otpreme 31.03.2023.godine, rok za prigovor ističe 03.05.2023.godine, rok za plaćanje nedovoljno plaćenog poreza na dohodak je 02.06.2023.godine, a preplaćeni porez na dohodak će biti prebačen na TRR poreskih obveznika do maja. 31. 2023. Informativni obračun može, ako vam je izdat u prvom paketu, već ste ga pregledali u eDavki.
Da li vam je već izdat informativni obračun možete provjeriti unošenjem svog poreznog broja na web stranici eDavkov. Sljedeća serija informativnih proračuna bit će poslana 31. maja 2023.
U prvoj tranši izdaju se informativni obračuni rezidentima Republike Slovenije koji su obveznici poreza na dohodak, a koji nisu potraživali uzdržavane članove porodice ili nisu ostvarili prihod od djelatnosti (ako se porezna osnovica utvrđuje na osnovu stvarnog dohotka). i stvarni troškovi) ili nemaju prihode od osnovne poljoprivrede i osnovne djelatnosti šumarstva (KD). Četiri važne novine: covid, regres, božićni praznici i vatrogasci
„Za procenu 2022. godine više nije propisan poseban poreski tretman određenih naknada koje se primaju za rad u teškim, zahtevnim i rizičnim uslovima epidemije COVID-19, od određene zaposlene, što znači da se navedeni olakšice uračunavaju i u poresku osnovicu za godišnju razmjeru poreza na dohodak
”Regres i isplata za poslovni uspjeh, koji nisu oporezivi (prosječna plata u Sloveniji ili prosječna plata zaposlenog), neće biti upisan u informativni obračun, ali će iznos biti naveden i objašnjen u obrazloženju. “Sa procjenom 2022. godine uvedene su nove lične olakšice, odnosno obveznicima starijim od 70 godina i obveznicima koji dobrovoljno i neprofesionalno obavljaju poslove zaštite, spašavanja i pomoći, u slučaju ispunjavanja zakonskih uslova, biće odobrene smanjenje godišnje poreske osnovice u iznosu od 1.500 eura na godišnjem nivou, što se vidi u tački 5 tabelarnog dijela obračuna poreza na dohodak“, dalje su pojasnili.
“Porezni obveznici koji će informativne obračune poreza na dohodak dobijati redovnom poštom u prvim danima aprila treba da ih pažljivo pregledaju i provere da li su obuhvaćeni podaci o svim ostvarenim prihodima koji podležu porezu na dohodak. Zatim treba da uporede podatke sa svojim podatke ili podatke o prihodima koje su ostvarili od svog isplatitelja.Ako poreski obveznici smatraju da su podaci u obračunu informacija netačni ili nepotpuni, ili ako im se utvrdi da je njihova poreska obaveza preniska ili previsoka, moraju podnijeti prigovor do maja mjeseca najkasnije 3. 2023. U protivnom su poreski prekršaj, za koji je zaprijećena kazna od 250 do 400 eura. Poreski obveznici mogu podnijeti prigovor elektronskim putem putem eDavki sistema samo sa poreskim brojem i lozinkom putem računara, tableta ili pametnim telefonom. Na osnovu prigovora, poreski organ će obvezniku izdati rješenje o porezu na dohodak“, pojašnjavaju u finansijskoj upravi. Prigovorom na informativni obračun moguće je ostvariti i posebnu olakšicu za izdržavane članove porodice. Međutim, ako se poreski obveznici saglase sa informativnim obračunom, odnosno ocijene da je stvarno stanje onako kako je navedeno na informacionom obračunu poreza na dohodak, ne moraju ništa da preduzimaju, jer će informacioni obračun automatski postati odluka nakon isteka roka rok za prigovor.
Nije potrebno ulagati prigovor zbog razlike od nekoliko centi.Poreski obveznici ne moraju ulagati prigovore na informativni obračun poreza na dohodak, ako je razlika između iznosa prihoda iz informativnog obračuna i iznosa prihoda od Ukupno obaveštenja koja primaju platiše ne prelazi 1 EUR. Kod velike većine poreskih obveznika, kod kojih je došlo do razlika zbog zaokruživanja iznosa, one iznose nekoliko centi, dok se veća razlika (do 1 EUR) može javiti za obveznike koji su u prethodnom periodu imali veći broj različitih obveznika. godine. Ove godine je moguće i plaćanje poreza na dohodak na rate ili direktno zaduživanje. U tom slučaju saglasnost se mora dostaviti finansijskoj upravi putem eDavkova do 3. maja. “Saglasnost važi za plaćanje svih daljih obaveza ove vrste, ukoliko obveznik ne otkaže saglasnost”, upozoravaju iz finansijske uprave.
Izvor: zurnal24