ASFINAG odgovara na mnoga pitanja i pritužbe vozača na zimske službe
Svake se godine društvenim mrežama poput Facebooka šire neke zablude o zimskoj službi. Neki misle da tome ne vide ni traga, drugi se gotovo osjećaju progonjenima. Ali kakve su zapravo činjenice?
Tako da danas idemo na jednu posebnu vrstu čišćenja i ne čistimo samo snijeg, nego i jednu ili drugu predrasudu, navodi ASFINAG.
Služba posipa sol, iako nema najave oborina?
Je točno! Jer osim snijega i leda, zimi je opasan suputnik i inje/mraz.
Pogrešno je misliti da ako su okolna stabla i livade prekriveni injem, a cesta djeluje suho, ne može biti skliska. Naprotiv: ne možete vidjeti sitno inje koje se stvara na cesti – a upravo je to ono što je čini toliko opasnom. Sa sustavom za prognozu mraza koji je jedinstven u Europi, možemo predvidjeti inje i tako na vrijeme reagirati da ono i ne zapne na cesti.

Širimo preventivno. Tekućom salamurom polijemo i prije prvog snijega. Zašto? Slana otopina sprječava da se snježni kristali zalijepe za površinu ceste kada snijeg počne padati. Malo snijega se gotovo odmah otopi.
Vozilo s nasipom odostraga preventivno posipanje protiv inja, inače količina soli koja se koristi za preventivno posipanje je 5 do 10 grama po kvadratnom metru. To je otprilike kao ravna žličica soli.
Snijeg pada već danima, no neki kažu da je snijeg ipak iznenađenje za zimske službe?!
Za planiranje naših zimskih zadataka, i čišćenja autocesta koristimo se raznim podacima:
Sustav vremenske prognoze s vremenskim podacima iz UBIMET-a
Detaljni podaci o stanju ceste (npr. količina i vrsta oborina i sl.)
Informacije o ostatku soli (senzori na cesti mjere koliko je soli još na cesti)
I na kraju, ali ne manje važno, svi se oslanjaju na dugogodišnje iskustvo. Dakle, jasno je: snježne padaline nas ne iznenađuju! Unatoč tome, kad padne veliki snijeg, uvijek se mogu očekivati zimski uvjeti vožnje. Jer snijeg nastavlja padati čak i iza naših eskadrila za čišćenje, a sol može otopiti samo količine snijega do najviše 1 cm visine.
Služba često svojim vozilima za čišćenje blokira autocestu?!
Eskadrila za čišćenje na autocesti u akciji
Naše eskadrile za čišćenje su namjerno tako raspoređene. Kamion zimske službe koji vozi iza čisti količine snijega koje vozilo ispred gura udesno prema vanjskoj strani ceste – na tvrdu bankinu. Iz sigurnosnih razloga, naša vozila za čišćenje ne smiju voziti brže od 50 km/h.
Ipak, vrijedi sljedeće: Molimo vas da ne pretječete naše eskadrile za čišćenje! Pred našim vozilima za čišćenje cesta nije očišćena i opasnost od nesreća se rapidno povećava! Dionice čišćenja prosječno su duge 20 km. Na kraju dionice, eskadrile za čišćenje odlaze kako bi očistile nadolazeću traku.
Iako pada snijeg, nadaleko ne vidim vozila za čišćenje snijega na autoputu?
Naša vozila za čišćenje su u stalnoj upotrebi i dobro su pripremljena za zimu. U prosjeku, naši kamioni zimske službe prelaze istu rutu svakih 90 do 120 minuta. Ne smijete prijeći flotu jer ste ili ispred ili iza nje. Ali možete vrlo jasno vidjeti je li flota već bila tamo:
Na zavojištu ima više snijega nego na glavnoj stazi?
Na glavnoj cesti vidljive su crne trake
Snježna autocesta s 4 trake prikazuje crne trake. Na glavnoj cesti vidljive su crne trake
Pada snijeg, a zaustavni trak je neprohodan?
U prvom koraku naši zimski kamioni čiste snijeg s glavnih traka u smjeru bankine, što je najveći prioritet. To znači da kada padne veliki snijeg, mi smo prvenstveno zaokupljeni uklanjanjem snijega s glavnih traka te s prilaza i izlaza. Snijeg koji je nabačen u smjeru zaustavne trake čisti se tek u narednom koraku.
Naši susjedi Nijemci imaju bolje zimske službe?
Izgled je varljiv! Njemačka ima ista vozila za čišćenje i istu tehnologiju posipanja kao i mi. Ali isto vrijedi i ovdje: flote putuju rutom u određenom vremenskom intervalu. Moguće je da je austrijska granica u Njemačkoj upravo očišćena i da je naša flota na putu tamo. Isto vrijedi i na granicama odgovarajućih dionica naših skladišta za održavanje autocesta.