S pandemijom covida-19 u cijelom se svijetu vodila se i vodi rasprava o tome što poduzeti ako se zaposlenici ne žele cijepiti, čak i ako je to na nekim mjestima obavezno. Rasprave se vode i o tome kako natjerati ljude da nose maske.
U Italiji su iz tih razloga tvrtke već upućivale svoje radnike na prisilni (ne)plaćeni dopust, a nekim osoba su i davani otkazi. Zanimljivo, sudovi su to već prvostupanjski potvrdili. Prema riječima Lan Wudlera iz Udruge poslodavaca Slovenije (ZDS), talijanski radni sudovi već uspostavljaju sudsku praksu na ovom području, piše slovenski 24ur.
Tako, prema nekoliko talijanskih sudova, poslodavac može suspendirati zaposlenika koji je odbio cjepivo protiv covid-19. Razlog za to može biti činjenica da je cjepivo kojo je odbijeno neophodan uvjet za rad u struci. Odluka se donosi na temelju procjene nadležnog liječnika o njegovoj privremenoj nesposobnosti. za posao zbog činjenice da je za to mjesto potrebno biti cijepljen.
Među konkretnim slučajevima Wudler u publikaciji ističe ožujsku odluku Radnog suda u Bellunu da odbije žalbu nekih članova paramedicinskog osoblja u domu za starije i nemoćne koji su odbili cijepljenje protiv covid-19. Njih su poslodavci uputili na prisilni plaćeni odmor. U ovom slučaju sudac je istaknuo da poslodavac mora voditi računa o zdravlju i sigurnosti djelatnika te gostiju i posjetitelja. Odluku poslodavca, koji medicinskim sestrama nije mogao dodijeliti drugi zadatak na poslu, smatrao je zakonitom.
Također, radni sud u Modeni odbio je žalbu dvojice fizioterapeuta, koje je poslodavac suspendirao bez daljnje isplate plaća do cijepljenja. Radni sud se pri donošenju odluke oslanjao se na propis koji čini cijepljenje osnovnim uvjetom za obavljanje struke.