Mnogi građani Bosne i Hercegovine, a pogotovo oni koji žive u inozemstvu često se pitaju kako je moguće da su testiranja u nekim bh. gradovima znatno skuplja nego li u razvijenijim i bogatim zemljama zapadne Europe. Kako je moguće da u nekim bh. gradovima cijene komercijalnih (bez doktorske uputnice) antigenskih i PCR testiranja nadmašuju cijene testiranja u jednom Beču, Frankfurtu, Stockholmu, Amsterdamu.
Naravno da oko formiranja cijene utječu mnogi faktori i svakako da se BiH ne može nositi s puno razvijenijim zapadnim državama koje raspolažu puno većim budžetima u zdravstvenom sektoru. No, ta činjenica ne bi trebala utjecati na cijenu komercijalnih testiranja koja je u jednom trenutku zbilja bila visoka. Cijene su se u posljednje vrijeme znatno približile onim zapadnim (cijena pcr testa kreću se između 100 i 140 maraka, dok se cijene antigenskih testova kreću između 25 i 60 maraka), ali i dalje se pitamo jesu li to realne cijene budući da znamo standard zemalja zapada i BiH. Pitanje je to na koje odgovor trebaju dati neki drugi.
No, vratimo li se unazad nekih šest ili devet mjeseci lako ćemo vidjeti da su cijene testiranja bile znatno veće od sadašnjih, ali je nabavna cijena testova (koja je u posljednje vrijeme izašla u javnost) bila ista ili ne drastično veća. Posljednja afera koja dolazi iz Entiteta RS pokazuje da su nabavne cijene PCR testova po komadu iznosile oko 0,44 dolara. Ako u tu cijenu uključimo i sve druge faktore (prijevoz, dostava, carina itd) doći ćemo do maksimalne cijene od 5 Km po testu. Ostavljamo vam na slobodnu procjenu da zaključite kolika je marža obračunata da bi se došlo do konačne cijene od minimalno 100 maraka po testiranju koliko danas košta testiranje u većini bh. gradova.
Puno je otvorenih pitanja koja se tiču naplate testova, pogotovo ako znamo da postoje brojne sumnje vezane za tendere oko nabavke cjepiva, ne samo u Entitetu RS nego i u čitavoj BiH. Hoće li ogromne cijene PCR testiranja, koje se pravdaju otvorenim tržištem i slobodnim formiranjem cijena bez bilo kakve kontrole, biti još jedan okidač za nove sudske procese, koji se posljednjih sedmica pokreću u RS zbog afera u vezi s nabavkom opreme tijekom pandemije? – pitaju se s razlogom mnogi.
Prije nego zaključim ovaj članak, lijepo bi bilo čitatelje GP Maljevac još jednom podsjetiti na činjenicu (iako mnogi od njih žive van BiH, a drugačija situacija nije ni u drugim državama regije) da testovi u Austriji ne koštaju ništa čak ni turiste. Nisu do neki dan koštali ništa ni u Njemačkoj. U Danskoj su testovi džaba i za domaće i za turiste. Naravno da svaka zemlja ima svoje specifičnosti, ali nam se postavlja legitimno pitanje – jesu li neki, u teškoj situaciji – svjesno zarađivali na građanima?