CMR dokument označava međunarodni sporazum o prekograničnim transportima koji se obavljaju kopnenim putem. Ukoliko Vas i dalje bune definicija CMR-a i silnih nazivi i dokumenti koji su vam neophodni za transport robe – tu su kolege sa stranice Teretnjaci.ba da vam olakšaju cijeli proces popunjavanje obrazca ali portal GPMaljevac.COM će vam u daljnem tekstu navesti primjer popunjenog CMR dokumenta.
Riječnik transporta ne bi vas trebalo plašiti, sve je u suštini jako jednostavno. Da li govorite francuski? Nemojte se uplašiti, u redu je ako ne govorite, jer Vam neće trebati. Ali vrijeme je za lekciju šta je CMR dokument pa ćemo napraviti kratak osvrt prema tome šta predstavlja ovaj dokument.
Šta CMR skraćenica znači?
Pomenuli smo francuski, tako da je vrijeme za kratku jezičku i historijsku lekciju. Šta CMR skraćenica znači? CMR je skraćenica za (‘Convention on the Contract for the International Carriage of Goods by Road’ – franc. ‘Convention Relative au Contrat de Transport International de Marchandises par Route). Zaključena 19. maja 1956. godine u Ženevi i definiše prava i obaveze ugovornih strana u prevozu robe kopnenim putem. U okviru CMR konvencije se pojavljuju tri subjekta: pošiljalac robe, prevoznik i primalac robe. Priznale su ga sve evropske zemlje, dvije afričke (Tunis i Maroko) i neke od zemalja Bliskog Istoka i Centralne Azije.
Šta se reguliše ovim sporazumom i dokumentom?
CMR označava sam sporazum, dok je, sa druge strane, CMR dokument standardni formular koji je propisan za korištenje kada se roba uvozi u bar jednu zemlju koja je članica CMR sporazuma ili kada se izvozi iz neke zemlje koja je članica CMR sporazuma. Dana 24. februara 2017. godine, UN je iskazao podršku eCMR tj. Dokumentu u elektronskoj formi. Ovo je omogućilo lakše sakupljanje podataka, ostavilo dosta prostora za uštedu na troškovima i za inovacije, kao i otvorilo vrata digitalizaciji.
CMR dokument u sebi mora sadržati sledeće podatke: o pošiljaocu robe, primaocu, i precizne podatke o vrsti i količini robe.
CMR dokument, ili u narodu poznat i kao “tovarni dokument“, predstavlja dokaz o ugovoru o prevozu u drumskom saobraćaju, određuje obim i odgovornost za izvršenu operaciju i identifikuje učesnike i robu koja se prevozi. Predmet osiguranja je stepen odgovornosti koju prevoznik preuzima u slučaju dokazane štete na robi u međunarodnom drumskom saobraćaju. U to uglavnom spadaju oštećenja ili krađa robe (u slučaju razbojništva) ili zakašnjenja u isporuci robe.
Pored svega navedenog, predmet osiguranja su i troškovi koji su dio procjene nanesene štete i troškovi sudskih sporova do kojih dolazi usljed neosnovanih ili nerealnih zahtjeva korisnika usluga prevoza ili prevoznika. U slučaju saobraćajne nezgode uračunati su i troškovi utovara ili istovara u drugi prevoz, u cilju smanjenja oštećenja ili izbjegavanja daljnje štete.
Kako ispravno popuniti CMR?
Urednici portala GPMaljevac.COM potrudili su se, u suradnji sa kolegama sa Teretnjaci.BA, kroz primjer ispravno popunjenog CMR-a pokazati vam kako se ispunjava.

Pored svih navedenih stavki u CMR-u, predlažemo vozačima kamiona da se uvijek ograde od natovarene robe na način da u tački 18. u CMR-u napišu NISAM PRISUSTVOVAO UTOVARU. Na taj način, ukoliko prevozite vama nepoznatu robu s obzirom da se ista nalazi na paletama, niste odgovorni za npr. prevozu narkotičkih sredstava što se desilo vozaču iz Srbije o čemu ovih dana portal GPMaljevac.COM piše.
Šta CMR dokument ne reguliše?
Postoje i slučajevi koji se ne regulišu CMR dokumentom pa treba biti izuzetno pažljiv.
Na primjer: Novac, dokumenti ili bilo kakve druge od vrijednosti ne podliježu osiguranju.
Takođe, prevoz robe koja je već oštećena ili ukoliko je u pitanju prevoz za sopstvene potrebe ne mogu podlijegati odgovornosti. Sve mora da bude jasno definisano i transparentno. Sada se u digitalnom izdanju e-CMR lako može integrisati sa ostalim aspektima logističkog procesa kao što su, na primjer, carinske deklaracije – to u velikoj mjeri olakšava posao i čini cijeli proces daleko bržim i efikasnijim.
Ukoliko imate bilo kakve nedoumice oko dokumentacije, mi Vam možemo pomoći. Kontaktirajte naš tim ili kolege sa Teretnjaci.Ba i vrlo rado ćemo Vas upoznati sa cjelokupnim procesom i dati Vam najbolji savjet kako da zaštitite svoju robu na pravi način.