Vlada je donijela paket mjera protiv poskupljenja hrane i energenata, čime je prvi put nakon 13 godina regulirala cijene električne energije i odredila najvišu cijenu električne energije za kućanstva i male poduzetnike.
Nove cijene će stupit na snagu 01. septembra 2022.

Premijer je nakon jučerašnje sjednice vlade najavio da će Slovenija napuniti svoje žitnice i udvostručiti robne rezerve hrane te napuniti skladišta gorivom.
U večernjem programu rekao je da će Vlada dodatno regulirati cijene plina. Hoće li trebati poduzeti još neke mjere da nam ove zime ne bude hladno?
Kako je rekao premijer Robert Golob, poduzete mjere dovode do toga da Vlada pokazuje da zna što joj je činiti: “Ne samo puniti zalihe, nego i osigurati da cijene budu podnošljive za ljude i ukrotiti inflaciju koja je ključni cilj za jesen.” Upravo su cijene struje i naftnih derivata ključni pokretači inflacije, objašnjava i dodaje kako je siguran da će mjere biti uspješne te da će tako osigurati da divljanje cijena na tržištima ne pogodi i ljude mnogo.
Na pitanje zašto velike tvrtke nemaju koristi od zamrzavanja cijena električne energije kao male i srednje tvrtke, budući da je i njima poskupjela struja pa više nisu konkurentni na stranim tržištima i posljedično smanjuju proizvodnju, što dovodi do otpuštanja radnika. Golob je odgovorio da je uloga države da se prvo brine za građane: ” Danas smo se pobrinuli za dva milijuna Slovenaca i 100.000 malih poslovnih kupaca, ostalo pokazuje da oko 70 posto velikih poslovnih subjekata ima povoljne cijene električne energije a plin samo 30 posto. U ovom trenutku gospodarstvo ima problema s opskrbom energentima pa nećemo horizontalno poduzimati mjere za gospodarstvo, nego ćemo promatrati svakoga pojedinačno.“
Vlada ovom mjerom želi postići da upozori potrošače na razmišljanje o uštedama, a zamišljena je i kao upozorenje svim slovenskim proizvođačima da počnu pripremati strateške rezerve goriva za ovu zimu i da ih ne prazne prije zime. Kako je pojasnio, udvostručit ćemo količinu pšenice u robnim rezervama, predviđa da će nakon toga uslijediti i neke druge kulture, jer država mora osigurati da zalihe ne nestanu: “S jedne strane imamo energetsku i prehrambenu sigurnost , a s druge strane su cijene – kombinacija prvo brige o opskrbi, a zatim reguliranja cijena, funkcionira. Da smo išli samo jednim putem, nažalost ne bismo bili uspješni.”
Što će biti s plinom?
Kako je objasnio Golob, situacija je nešto drugačija jer nemamo vlastitu proizvodnju. No, kako ističe, sigurnost će biti na prvom mjestu, zbog čega su, kako je rekao, potpisali pakt solidarnosti s Italijom, jer danas većina plina dolazi iz smjera Austrije: “Ako bi se nešto pokvarilo na ovome sjeverni pravac, imamo otvoren zapadni pravac za opskrbu najugroženijih kupaca. Idući tjedan prihvaćamo regulirane cijene i plina” , naglasio je. Vlada će, kako je istaknuo, izjednačiti potrošnju za zajedničku i pojedinačnu potrošnju: ” Svaka potrošnja bit će regulirana po jednako niskim cijenama, što znači da će se nekima trošak smanjiti i do 1000 eura. Uštede će biti stvarno golemo s ove točke gledišta, ali ne za sve jednako, budući da je prošle zime bilo anomalija.”
Može li država doista odrediti maksimalnu cijenu plina, s obzirom da nemamo vlastitu proizvodnju? “Naravno da možete. Država će biti amortizer za razliku između regulirane cijene i cijene koju budu tražili dobavljači. Država će to preuzeti na sebe, to je naša dužnost.”
Golob vjeruje u solidarnost zemalja na polju plina: “Veće zemlje su u početku bile skeptične, no predsjednik Europske komisije odmah je podržao ovaj prijedlog. Četrnaest dana nakon toga i Njemačka je shvatila da samo solidarnošću možemo preživjeti. Bez redukcije i bez ruskog plina možemo preživjeti samo ako smo solidarni na razini EU-a.”
Rješenje vidi u ušteđenim količinama plina koji se u ogromnim količinama koristi za struju u Italiji, Njemačkoj i Nizozemskoj: “Ako mi ostali uspijemo dio te struje nadomjestiti i iz drugih izvora isporučivati u ove zemlje, tada štede ogromne količine plina.” Prema njegovim riječima, zamjenom goriva električnom energijom moguće je uštedjeti do 20 posto plina, prenosi 24ur.