U noveli Zakona o strancima ostaje uvjet poznavanja slovenskog jezika javlja RTV SLO
Izmjena Zakona o strancima prošla je razmatranje nadležnog odbora. Članovi povjerenstva nisu povukli članak o uvjetu znanja slovenskog jezika na razini A1 za članove obitelji stranaca, ali su proširili krug institucija koje provode ovu provjeru.
Članovi saborskog Odbora za unutarnje poslove, državnu upravu i lokalnu samoupravu uputili su prijedlog amandmana na Zakon o strancima na daljnje razmatranje Saborskoj skupštini koja će o njemu glasovati na plenarnoj sjednici u utorak.
S osam glasova za i šest protiv usvojili su zakonske dopune zastupničkih klubova Svobode i SD -a kojima se u amandmanu na zakon proširuje krug institucija koje provode provjeru znanja slovenskog jezika, a vladi daju ovlasti za utvrđivanje kriterija obrazovnog programa prema kojemu se ispit provodi.
Ljevica je predložila da se u cijelosti izbriše članak koji uvodi uvjet znanja slovenskog jezika na razini A1 za dobivanje boravišne dozvole zbog spajanja obitelji, ali su članovi odbora s 12 glasova protiv i jednim glasom za poništili njegov amandman.
S jednim glasom za i deset protiv odbili su i amandman ljevice kojim bi se rok za dobivanje prava na spajanje obitelji skratio s dvije godine na godinu dana, čime bi se uskladio s direktivom Europskog vijeća.
Vlada je odredila prijelazno razdoblje od 18 mjeseci za izmjene Zakona o strancima
Prijelazni rok od 18 mjeseci
S osam glasova za i pet glasova protiv, Odbor je usvojio i amandman Svobode i SD-a kojim se utvrđuje prijelazno razdoblje od 18 mjeseci za početak primjene izmijenjenih odredbi za produljenje boravišne dozvole radi spajanja obitelji i izdavanje dozvole stalnog boravka. Kao novi datum početka u prijedlogu izmjena i dopuna određen je 1. novembra 2024. godine.
Saborska zastupnica Svobode Lucija Tačer kazala je da je srž problema s ovim zakonom to što zahtijeva neprovediv uvjet znanja slovenskog jezika A1, a istovremeno ne osigurava dovoljno tečajeva i ispita. Nadalje, upravne jedinice su opterećene brojem prijava, a stranci su nam potrebni u zemlji kako bismo održali konkurentno gospodarstvo.
Janja Sluga (Svoboda) složila se da postoje slučajevi kada profesori u školama ne mogu razgovarati na slovenskom s roditeljima djece. Zato smatra da je važno te tečajeve učiniti dostupnima i strancima.
Tereza Novak (Svoboda) pak je dodala da je trenutačno jedini ponuđač jezičnih tečajeva Filozofski fakultet Sveučilišta u Ljubljani, koji može polagati oko 3000 ispita godišnje. Ispit treba polagati više od 9000. Istaknula je da žene koje su već jako opterećene uzdržavanjem djeteta i koje nemaju društvene mreže koje bi im bile podrška u integraciji dolaze kao privrženi članovi obitelji.
Saborski zastupnik SD-a Jonas Žnidaršič smatra da su nam imigranti potrebni, ali da im istovremeno treba i država koja im pruža dobre uvjete za integraciju, a to uključuje i mogućnost spajanja s članovima obitelji. U SD-u očekuju da će MUP u potpunosti ispuniti svoju obvezu prema imigrantima te da uz plan i strategiju integracije država dobije i solidarnu integracijsku politiku.
Na prijedlog Svobode i SD-a, članovi odbora izglasali su i amandman kojim se od Vlade traži da u roku od šest mjeseci donese strategiju integracije stranaca. Nataša Sukič (Levica) rekla je da ne može podržati ovaj amandman jer ne sadrži upute da strategija treba sadržavati akcijski, financijski i kadrovski plan. U slučaju da te odredbe do sutra uđu u dopunu, Ljevica će to podržati na sutrašnjoj sjednici DZ-a, uvjerila je.
Poklukar: Riješit ćemo nedoumice
Nataša Sukič upitala je ministra unutarnjih poslova Boštjana Poklukara hoće li strategija sadržavati te odredbe, jer inače “želi da to postane mrtvo slovo na papiru” . Poklukar je odgovorio da Vlada strategiju ne bi donijela da nema sredstava i sredstava za to. Kako se strategija bude razvijala, rješavat će se i ti problemi. Dodao je da će u njegovoj pripremi sudjelovati svi resori. Ujedno je uvjeren da će ministarstvo izraditi kvalitetnu strategiju te da će pitanje integracije stranaca riješiti na demokratski i uključiv način. Dodao je da zakon nalaže izradu strategije u roku od šest mjeseci.
Grims: Gradonačelnici žele primjerenije politike integracije
U raspravi prije glasovanja ispred SDS-a sudjelovao je Branko Grims koji je, između ostalog, citirao mišljenja gradonačelnika Kranja, Velenja i Celja koji su iz redova koalicijskih stranaka i žele primjereniju integraciju. Dodao je da je i za vrijeme lijeve vlade susjedna Italija redovito provjeravala zarade stranaca. Također smatra da bi država trebala redovito provjeravati i pohađanje tečajeva za učenje slovenskog jezika. To je obrazložio tvrdnjom da Slovenaca ima samo dva milijuna te da se zbog useljavanja gubi kvaliteta slovenskog jezika.
Sukič je upozorio da Grims obmanjuje s provedbom izjava gradonačelnika Celja Matije Kovača , budući da je Općina Celje ispunila samo anketu u kojoj je izrazila mišljenje da želi jedinstveni zakonodavni okvir koji bi omogućio integraciju stranaca, o čemu se raspravlja na povjerenstvu.
Predstavnici nevladinih organizacija u petak su na roditeljskom sastanku izrazili skepsu u broj mjesta dostupnih strancima na tečajevima za učenje slovenskog jezika. Prošlog je tjedna jedan branitelj načela jednakosti također predložio ukidanje uvjeta poznavanja slovenskog jezika kako bi se produžilo pravo boravka stranaca. Predložio je zakonodavcima da za uspješnu integracijsku politiku trebaju koristiti blaže pristupe.