Od ponedjeljka, 5. juna 2023. godine, počinju ni manje ni više nego dvije preventivne akcije, a to su akcija smanjenja brzine na našim putevima i kampanja povećanja sigurnosti vozača motornih vozila, koja će trajati do 11. juna.
Mnogi faktori povezani sa rastresenom, rizičnom i neprilagođenom vožnjom povećavaju rizik od saobraćajne nesreće. Po pravilu, što je veća brzina, to su teže posledice saobraćajnih nesreća, čak i za motocikliste.
Za to vrijeme policijski službenici će provjeriti da li vozite prebrzo, provjeriti tehničku besprijekornost vozila i psihofizičko stanje vozača.
Svrha ovakvih aktivnosti je smanjenje brzine na našim putevima. Vozači obično smanjuju brzinu i voze sigurnije kada znaju da je kontrola u toku. Dugoročni cilj preventivnog djelovanja je da vozači zadrže ovakav način vožnje i nakon prestanka pooštrenih kontrola.
Vozačima se savjetuje da poštuju ograničenja brzine i prilagode vožnju uslovima na putu. Time ćete značajno smanjiti rizik od saobraćajnih nesreća i osigurati svoju sigurnost i sigurnost ostalih učesnika u saobraćaju.
Za svoju sigurnost najviše mogu učiniti sami vozači
Kako bi naši putevi bili što sigurniji, o tome moraju brinuti prvenstveno sami vozači. Moramo se dosljedno pridržavati prometnih propisa i držati brzinu u dozvoljenim granicama, kako je to propisano pravilima saobraćaja. Dosljednijim poštivanjem ograničenja brzine i pravilnim prilagođavanjem vožnje uvjetima na cesti, kao i vlastitom vozačkom iskustvu i vještinama, mogli bi se spasiti mnogi životi, jer se stopa ozljeda povećava proporcionalno brzini. Zato policija ponovo upozorava – vozači, prilagodite brzinu vožnje važećim granicama, kao i svoje vozačko znanje i iskustvo i uslove na putu!
Što je veća brzina, posledice saobraćajne nezgode su teže
Brzina kao faktor rizika značajno doprinosi i težini posljedica saobraćajnih nesreća i broju teško i smrtno povrijeđenih osoba. Stoga je jedan od zadataka policije smanjenje prosječne brzine, što bi značilo manje poginulih i težih i lakših povreda u saobraćajnim nesrećama koje se dešavaju zbog brzine. Pogotovo unutar naselja, čak i manje kršenje brzine može ugroziti sigurnost ugroženih grupa. Izvan naselja, na primjer na autoputevima, kombinacija brze vožnje i kratke sigurnosne udaljenosti između vozila je problematična.
Zabrinjavaju i podaci o pijanim vozačima koji voze prebrzo. Vožnja pod dejstvom alkohola i neprilagođena brzina često su fatalna kombinacija saobraćajnih nesreća sa najtežim posledicama.
Posljednjih 5 godina najviše učesnika je stradalo zbog neprilagođene brzine između ponoći i 1 ujutro – 14 smrtnih slučajeva, između 14 i 15 sati i između 19 i 20 sati – po 12 smrtnih slučajeva. Većina saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom dešava se u kasnim popodnevnim satima (vršni sati) ili noću (između 19h i 01h).
Najbrži ponekad ne stignu do cilja
Postoje i drugi faktori povezani s neprilagođenom brzinom, kao što su pogrešna strana i smjer vožnje, pogrešno pretjecanje i nepoštivanje pravila o prednosti vožnje, kao i prekratka sigurnosna udaljenost. Opasnost od prekoračenja brzine može se lako ilustrirati zaustavnim putem. Zaustavni put uključuje udaljenost reakcije i put kočenja. Pri brzini od 50 kilometara na sat, vozilo prelazi razdaljinu od 28 metara prije zaustavljanja. Na mokrom kolovozu zaustavni put se produžava za još 10 metara. Pri većim brzinama zaustavni put vozila je duži, a teže su i posledice saobraćajnih nezgoda.
Motociklisti i mopedisti spadaju u grupu ugroženih učesnika u saobraćaju, jer:
- nisu okruženi “štitom” kao npr. vozači automobila,
- dinamika vožnje automobila značajno se razlikuje od dinamike vožnje motora zbog stabilnosti vozila, ugla nagiba, upravljanja vozilom se razlikuje od upravljanja vozilom itd.,
- motor ima znatno manju masu od ostalih motornih vozila koja dolaze sa suprotne strane,
- mali motor ima izuzetno usku siluetu u odnosu na druga motorna vozila kao što su automobili, kamioni itd., što ga čini mnogo težim i mnogo kasnije uočenim od strane drugih vozača.
Vozači, pazite na motocikliste
Pozivamo sve ostale vozače da obrate pažnju na puteve, jer su motociklisti češći učesnici u saobraćaju, posebno po lijepom vremenu, a zbog uske siluete možete ih propustiti. Pažljivo pratite saobraćaj, uključujući i retrovizore i bočne retrovizore, i iznad svega, svaki put proveravajte svoje mrtve uglove. Uvijek vodite računa da motociklistima ne nametnete prednost. Svaki prijeđeni kilometar donosi više iskustva za sigurnu vožnju, a pritom je svaka vožnja jedinstvena, pa savjetujemo stalni oprez, pripremu i predviđanje situacija!