Savjetodavna skupina za cijepljenje usvojila je nove preporuke o dopunskom cijepljenju u Sloveniji. Dopunska doza se preporučuje, između ostalog, članovima obitelji imunokompromitiranih osoba, osobama s većom profesionalnom izloženošću i osobama koje su cijepljene vektorskim cjepivima. Za one koji su cijepljeni vektorskim cjepivom (AstraZeneca ili Janssen), dopunska doza se preporučuje već dva mjeseca nakon posljednjeg cijepljenja.
Prema novim preporukama savjetodavne skupine za cijepljenje pri Nacionalnom zavodu za javno zdravstvo (NIJZ), dopunska doza koja je primljena nakon završetka osnovne sheme cijepljenja također se preporučuje za šire grupe stanovništva.
Dopunska doza se posebno preporučuje za:
– štićenike ODS-a i drugih ustanova socijalne skrbi (SVZ),
– osobe starije od 50 godina i posebno ranjive kronične bolesnike, bez obzira na dob,
– članove obitelji imunokompromitiranih osoba,
– osobe s većom profesionalnom izloženošću,
– osobe koje su primile osnovno cijepljenje vektorskim cjepivima.
Osobe za koje je dokazano da su preboljele covid-19 i potpuno su cijepljene ne trebaju dopunsku dozu, prema preporukama NIJZ-a.
Stručni stav NIJZ-a je da je jedna doza cjepiva protiv covid-19 (ako osoba želi, može dobiti i potpuno cijepljenje) dovoljna da zaštiti osobe za koje se pokazalo da su imale covid-19 u posljednjih 9 mjeseci ( pozitivan rezultat PCR testa). “U takvim slučajevima pacijent se smatra zaštićenim odmah nakon cijepljenja. Ako je od početka bolesti prošlo više od 9 mjeseci, a pacijent još nije cijepljen, primit će potpuno cijepljenje.”, piše 24ur.
Pravilnik o prihvatljivosti za PCT trenutačno dopušta izdavanje odgovarajućeg digitalnog covid certifikata (DCP) samo pacijentima koji su cijepljeni jednom dozom do 180 dana nakon pozitivnog PCR testa; ako je prošlo više od 180 dana, moraju primiti dvije doze cjepiva s dvije doze kako bi dobili DCP.