Inspektorat za rad Republike Slovenije upozorava da se bliži 01. juli, a s njim i rok za isplatu regresa za godišnji odmor u 2022. godini. Poslodavac je radniku koji je u radnom odnosu dužan isplatiti regres za cijelu godinu i ima pravo na godišnji odmor do 01. jula tekuće godine najmanje u visini minimalne plaće. Neisplata regresa je prekršaj za koji je propisana novčana kazna u iznosu od 3.000 do 20.000 eura.
Upozoravamo: Svaki poslodavac koji isplati regres zaposleniku ne smije tražiti povrat novca crnim putem, odnosno da radnik podigne novac sa svog bankovnog računa i vrati ga poslodavcu na ruke. U tom slučaju, ako poslodavac želi povrat novca, zatražite od poslodavca da napismeno napiše da je tražio povrat novca od zaposlenika i neka se potpiše na papir. Također, neka isti potvrdi pečatom firme.
Iz inspekcije ističu da je plaćanje za rad neotuđivo pravo radnika koje se mora strogo poštivati. Ostvarivanje prava na regres za godišnji odmor također je vrlo važno jer je usko povezano s korištenjem godišnjeg odmora koji je namijenjen vraćanju psihofizičkih sposobnosti radnika (zaposlenika).
Stoga će inspekcija u 2022. godini nastaviti sa pooštrenim nadzorom isplate regresa te isplate plate i minimalne plate. Od 01. jula do kraja godine provodit će dodatnu ciljanu akciju kontrole poštivanja članka 131. ZDR-1 koji regulira isplatu regresa za godišnji odmor. Inspektorat također surađuje s Financijskom upravom Republike Slovenije.
Zakon o radnim odnosima (ZDR-1) inače propisuje da je poslodavac dužan radniku koji ima pravo na godišnji odmor isplatiti godišnji odmor najmanje u visini minimalne plaće. Ako zaposlenik ima pravo samo na razmjerni dio godišnjeg odmora, jer nije u radnom odnosu cijelu kalendarsku godinu, ima pravo i na razmjerni dio regresa za godišnji odmor.
Ako je radnik zaposlen u nepunom radnom vremenu, ima pravo na regres razmjerno radnom vremenu za koje je sklopio ugovor o radu (osim ako radi u nepunom radnom vremenu sukladno propisima o mirovinskom i invalidskom osiguranju, propisima o zdravstvenom osiguranju ili propisi o rodiljnom dopustu, očinskom i roditeljskom dopustu – u tim slučajevima ima pravo na puni godišnji odmor).
Regres se može isplatiti i nakon 01. jula, ali najkasnije do 01. novembra tekuće kalendarske godine i to samo u slučaju nelikvidnosti poslodavca, ako je to dopušteno kolektivnim ugovorom na razini djelatnosti.
Neisplata regresa za godišnji odmor je prekršaj za koji inspektor vodi i poduzima radnje u prekršajnom postupku. Poslodavcu prijeti novčana kazna u iznosu od 3.000 do 20.000 eura. Novčanom kaznom od 1.500 do 8.000 eura može se kazniti za ovakav prekršaj mali poslodavac – pravna osoba, samostalna djelatnost ili fizička osoba koja samostalno obavlja djelatnost. U prekršajnom postupku novčanom kaznom od 450 do 2.000 eura kaznit će se i odgovorna osoba poslodavca pravne osobe te odgovorna osoba u državnom tijelu ili lokalnoj zajednici.
Neisplata regresa za godišnji odmor može utjecati i na ostvarivanje određenih prava u drugim postupcima, primjerice zabrana zapošljavanja, samozapošljavanja i rada stranaca, ograničenja sudjelovanja u postupcima javne nabave i ograničenja osnivanja trgovačkih društava.
Pri kraju, portal GPMaljevac.COM istražio je minimalnu brutto platu u Sloveniji i ona iznosi 1.074,43 eura. Dakle, regres morate dobiti minimalno 1.074,43 eura ukoliko ste tokom cijele godine bili prijavljeni na puno radno vrijeme.