U pregovorima o mirovinskoj reformi bit će riječi i o prijedlogu povećanja dobi za odlazak u mirovinu za dvije godine, rekao je državni tajnik u Ministarstvu rada Igor Feketija. U međuvremenu, potrebni mirovinski staž ostao bi 40 godina. Sadašnji opći uvjeti za starosnu mirovinu su za muškarce i žene 60 godina života i 40 godina mirovinskog staža bez dokupa ili 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja.
Ministarstvo rada za početak predlaže nekoliko mjera za poticanje radne aktivnosti starijih osoba. Tako bi se, primjerice, nakon 40. godine mirovinskog staža nastavila isplata 40% ili 20% starosne mirovine za rad.
Državni tajnik Igor Feketija rekao je na današnjem stručnom skupu Mirovinske družbe o budućnosti mirovinskog sustava u Sloveniji da je zadovoljan što situacija na mirovinskom području još nije tako hitna i da ima dovoljno vremena za pripremu reforme. No, prema njegovom upozorenju, potrebno je pripremiti društvo i pojedine sustave za budućnost i demografske promjene. Uvjeren je da promjene kako u mirovinskom, tako iu području dugotrajne skrbi i zdravstva treba pripremati zajedno.
Žao mu je što njihova priprema nije usklađena. Zakon o dugotrajnoj skrbi već je donesen, očekuje se da će priprema zdravstvene reforme ići brže nakon imenovanja novog ministra zdravstva, a pregovori o mirovinskoj reformi sa socijalnim partnerima još nisu ni počeli. Pritom se nada da će te strukturne reforme biti međusobno povezane i koordinirane.
Mateja Tišler, direktorica upravljanja kadrovima u Ljubljanskim mljekarama, na okruglom je stolu tijekom konferencije rekla da u toj firmi kao poslodavci tačno znaju koga bi htjeli zadržati i nakon što steknu uvjete za mirovinu. U mirovinskoj reformi i reguliranju nastavka rada nakon ispunjenja uvjeta za starosnu mirovinu stoga je vrlo važno, smatra ona, da se poslodavac složi s odlukom radnika da nastavi raditi i nakon ispunjenja uvjeta za mirovinu.
Prema riječima Mitje Gorenščeka , glavnog izvršnog direktora Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za socijalni dijalog, uvijek se protivi prijedlog da se za nastavak rada i nakon ispunjenja uvjeta za mirovinu dobije suglasnost poslodavca od strane sindikata. Inače, svi poslodavci žele da dobri zaposlenici što duže ostanu u firmi, prenosi 24ur.
Glavni ravnatelj te mirovinske ustanove Marijan Papež istaknuo je potrebu osiguranja stabilnog obveznog mirovinskog osiguranja. Prema njegovoj ocjeni, prvi stup se već dobro pozicionirao. U međuvremenu, u posljednjih desetak godina izostalo je više poticaja za dodatno mirovinsko osiguranje. U tom smislu treba učiniti više, poručio je.