Prosjačenje je i dalje aktuelan problem u cijeloj zemlji. Iako je regulisano zakonom u oba bh. entiteta i novčano kažnjivo, broj prosjaka se ne smanjuje. Brojne institucije i organizacije pozivaju na edukaciju o važnosti spriječavanja prosjačenja na ulicama. U ministarstvima unutrašnjih poslova ističu da je problem sistemske prirode i da samo svi građani Bosne i Hercegovine mogu smanjiti broj prosjaka, navodi N1.
Nema rješenja za ozbiljan problem prosjačenja u Bosni i Hercegovini. Uprkos upozorenjima i kaznama, broj prosjaka, posebno u većim gradovima, u konstantnom je porastu. Kao eventualni vid prevencije, policija u oba etiteta vidi edukaciju.
“Pa imamo sankciju prekršaja, mada je i to nedovoljno nažalost, jer punoljetna lica mogu da se sankcionišu, za njih su predviđene kazne, a mi u posljednje vrijeme imamo sve više maloljetnika koji su uključeni u prosjačenje, a za njih su zaduženi centri za socijalni rad”, poručila je Dijana Ivanović-Simunović iz Policijske uprave Istočno Sarajevo.
Djeca prosjaci se u istim centrima zadrže ne duže od jednog dana. Za odrasle su predviđene kazne i to po Zakonu o javnom redu i miru Republike Srpske, oni koji prosjače ili navode na prosjačenje, kaznit će se novčano od 200 do 800 konvertibilnih maraka. Kazne za navođenje maloljetnih na prosjačenje su oštrije, od 400 do 1.200 KM ili pak kazna zatvora do 40 dana. U Kantonu Sarajevo kazne su slične i u prvih pola godine nerijetko uručivane..
“Kako je to ustvari krivično djelo i prosjačenje nije sadaka, a kod nas ljudi često misle da jeste, jer su dobri merhametli, pa misle da ako nekome daju marku, da je to dobro djelo ili sadaka, a zapravo nije, cilj je građane upoznati da je to jedan organizovani kriminal u najčešće slučajeva.
Jedan od primjera podvođenja na prosjačenje starije žene je slučaj koji se dogodio protekle subote u Velikoj Kladuši o čemu je naš portal GPMaljevac.com proteklih dana pisao. Na graničnom prijelazu Maljevac – Velika Kladuša se skoro svaki vikend također pojavljuju osobe koje organizirano prosjače.
“Ta granica i grad Velika Kladuša je kapija naše Bosne i Hercegovine i sramota da te nečasne radnje ima odmah na ulazu ili izlazu iz naše države. Građani BIH su human narod i uvijek su pomagali potrebitima ali ovo tu su varalice u igri, neznamo ni ko su ni odakle su” kaže jedan putnik za naš portal GPMaljevac.com.
Građani kažu da često suosjećaju sa prosjacima. Dodaju da ih je sve više.
U vremenu kada turističke organizacije i turistički radnici u Bosni i Hercegovini rade na jačanju kapaciteta i jačanju turističke slike i promocije Bosne i Hercegovine, prosjake prepoznaju kao generalni problem cijele zemlje s obzirom na to da u vrijeme ljetnih mjeseci kada najviše turista dolazi u BiH, prosjaci na turiste gledaju kao na oblik lake zarade i kao na ljude koji će im lako i brzo pomoći.