Policija posljednjih godina više puta upozorava na internetske prijevare koje počinju obećanjima lake visoke zarade i visokih povrata, najčešće ulaganjem sredstava u virtualne valute.
Od 2020. do kraja 2022. godine ukupno je obrađeno oko 500 slučajeva, a ukupne štete iznose više od 16,5 milijuna eura.
Na ruku počiniteljima ide i trend povećanja vrijednosti, a time i popularnost nekih virtualnih valuta, jer im daje osjećaj da svatko može lako i bez muke ostvariti visoku zaradu, što naravno nije točno.
U želji za brzom zaradom mnogi su postali lake mete prevarantima koji svoje žrtve vrebaju primamljivim obećanjima o mogućnosti visoke (nerealne) zarade uz minimalan rizik. Ovakva nerealna obećanja vidljiva su iu propagiranoj shemi “cryptotrade”, a upozoravamo da su tipična za investicijske prijevare o kojima smo već govorili.
Osim obećanja lake i brze zarade, za ovu vrstu prijevare karakteristično je da internetski prevaranti ulagačima na internetskim platformama lažno prikazuju dobit koju u početnoj fazi isplaćuju čak i u manjem obimu, a kao rezultat toga ulagateljima odlučite uložiti više. Dakle, prosječna godišnja šteta iznosi više od 30.000 eura po pojedinačnom slučaju.
Web stranice se najčešće promoviraju putem društvenih mreža ili putem e-maila, često kontaktirajući potencijalne investitore putem raznih online chat soba (messenger, whatsapp…) ili telefonskim pozivima u kojima se predstavljaju kao osobni asistenti, a pritom podupiru uspjeh reklamirani proizvod s lažnim objavama poznatih osoba koje bi ulaganjem u reklamirani proizvod trebale povećati svoje bogatstvo.
Upozoravamo vas da širenje ili promicanje takvih shema, koje se kasnije pokažu kao prijevara, također mogu imati elemente suučesništva ili pomaganja u počinjenju kaznenog djela.

Savjet policije
- Izbjegavajte ulaganje novca u sheme koje istovremeno nude mogućnost pouzdane, brze i visoke zarade. Potrebno je shvatiti da je kombinacija sigurne i visoke zarade u poslovnom svijetu nerealna.
- U slučaju ulaganja sredstava koristite financijske proizvode licenciranih, priznatih, etabliranih i pouzdanih pružatelja bankarskih ili financijske usluge, uz prethodnu konzultaciju sa stručnim savjetnicima.
- Ako ste ozlijeđeni, prijavite incident policiji.
Prijavite prijevaru policiji
Ukoliko ustanovite da ste svoja sredstva uložili u proizvod koji vam ne omogućuje isplatu uloženih sredstava, najvjerojatnije ste bili žrtva prijevare, stoga vam savjetujemo da slučaj odmah prijavite najbližoj policijskoj postaji