U ponedjeljak, 7. novembra počela je slovenska kampanja “Slovenija Puše 0.0” kojom želimo utjecati na smanjenje štetne i rizične konzumacije alkohola kod sudionika u prometu te cjelovito ukazati na druge štetne učinke alkohola za pojedince i društvo tijekom obilježavanja Martinje.
Akcija će se provoditi do kraja Martinja, odnosno do nedjelje, 13. novembra 2022.
Ministar unutarnjih poslova mr.sc. Tatjana Bobnar je na početku istaknula kako je alkohol glavni faktor rizika za nesreće jer pijani sudionici u prometu godišnje uzrokuju čak 1500 prometnih nesreća. “Konzumacija alkohola na način i u količinama koje prelaze granicu manje rizičnog pijenja predstavlja opasnost za zdravlje i dobrobit pojedinca, njegove obitelji, bliže i šire okoline i društva u cjelini. Alkohol je opojan, štetan i ovisnost”, rekla je, dodavši da se posljedice pijenja alkohola često očituju i kroz narušavanje javnog reda i mira. “Utvrđujemo da je oko 13-15 posto svih prekršaja protiv javnog reda i mira uzrokovano pijanim prekršiteljima. Posljedice se očituju i u cestovnom prometu izazivanjem prometnih nesreća, kao i u bolestima, nestašicama, izostancima s posla, prekinute veze i nasilje. Ukazujući na štetnost alkohola, provodimo i Rezoluciju o mentalnom zdravlju”, istaknula je ministrica Bobnarjeva.
Prema riječima ministra zdravstva Danijela Bešiča Loredana, štetna uporaba alkohola u Sloveniji predstavlja veliki javnozdravstveni, gospodarski i društveni problem. “Nažalost, u Sloveniji smo pijenje alkohola u društvu prihvatili kao nešto što se podrazumijeva. Prema brojkama smo na 7. mjestu među zemljama Europske unije po konzumaciji alkohola, što Ministarstvo zdravstva želi promijeniti pozitivnim pristupom. Stoga zajedno s Nacionalnim zavodom za javno zdravstvo želimo napraviti iskorak u unapređenju javnog zdravlja i promicanju zdravog načina života”, rekao je ministar te zaključio kako je zdravlje vrijednost, a prevencija čemu u budućnosti moramo posvetiti više pažnje.
Vesna Marinko, načelnica Sektora za promicanje zdravlja i prevenciju ovisnosti, podsjetila je da Ministarstvo zdravstva redovito sufinancira različite aktivnosti i programe koje provode nevladine udruge u suradnji sa stručnim institucijama, a s ciljem prevencije rizične i štetne konzumacije alkohola. Aktivnosti su usmjerene uglavnom na mlade, a programi uključuju i aktivnosti za promicanje zdravog načina života, podizanje svijesti o posljedicama konzumiranja alkohola, prevenciju vožnje pod utjecajem alkohola te pomoć osobama koje štetno piju i njihovim obiteljima.
Također su najavili da u ponedjeljak, 7. novembra 2022. godine, počinje preventivna akcija sprječavanja upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola, droga i drugih psihoaktivnih tvari u prometu. Akcija će se provoditi do kraja Martinja, odnosno do nedjelje, 13. novembra 2022. Kako je rekao načelnik Odjela prometne policije mag. Ivana Kapuna, u tom će vremenu policijski službenici provjeravati sadržaj alkohola u izdahnutom zraku vozača te vršiti testove sredstvima za brzo utvrđivanje prisutnosti droga u organizmu. Oni koji budu “napuhali 0,0” dobit će posebnu nagradu u obliku kupona s kojim će sudjelovati u izvlačenju za sudjelovanje na koncertu Policijskog orkestra s gostima koji će se održati krajem novembra.
Oko Martina mnoge nesreće zbog pijanih vozača
Vrijeme novembra oko Martinja poznato je po brojnim prometnim nesrećama koje prečesto uzrokuju pijani vozači. Zato ove godine, sedmi put zaredom, u sklopu akcije Slovenija puše 0,0 i u sklopu kampanje Alkohol, koju koordinira Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa, obavještavamo vozače da su pijani vozači opasni vozači, kao i da vožnja pod utjecajem alkohola i drugih psihoaktivnih tvari može imati teške posljedice za vozača, suputnike i druge sudionike u prometu. U sklopu praćenja psihofizičkog stanja, svakom vozaču kojeg imamo u postupku naređujemo alkotest; po potrebi brzim testovima utvrđuje se i prisutnost droga u organizmu.
Sličnu kontrolu ćemo provesti i sljedeći mjesec, u ovom veselom novembru, kada će naše aktivnosti biti koordinirane i u Europi, jer će ih koordinirati Roadpol.
Pijani vozači odgovorni su za jednu od pet nesreća sa smrtnim ishodom
Otprilike svaka deseta prometna nesreća uzrokovana je uporabom alkohola, a uzrok svake pete prometne nesreće sa smrtnim ishodom je pijani vozač.
Najčešći uzroci prometnih nesreća pod utjecajem alkohola su u dobnoj skupini od 25 do 34 godine. Ove je godine alkoholiziranost porasla s 1,41 na 1,44 g alkohola/kg krvi.
Motoričke sposobnosti sudionika u prometu smanjene su nakon samo jedne čašice alkohola. Narušava se sposobnost opažanja, krivo se procjenjuje udaljenost između predmeta, usporava vrijeme reakcije i sužava kut gledanja, što dovodi do veće opasnosti od prometne nezgode.
Za volan trijezni!
Kako je kazao načelnik prometne policije mag. Ivan Kapun, za sigurnost na cestama odgovorni su svi sudionici u prometu: “Ako ste pijani, ne sjedajte za volan, već unaprijed planirajte prijevoz na feštu. Ne zbog kazne, već zbog vlastite sigurnosti i sigurnosti drugih sudionike u prometu. Pobrinimo se zajedno da naše ceste budu sigurne za sve.”