Prije putovanja u inostranstvo na vrijeme provjerite valjanost dokumenata
Prilikom planiranja putovanja i ljetovanja savjetujemo da na vrijeme provjerite imate li odgovarajuću i valjanu putnu ispravu, jer npr. u Sloveniji samo ove godine istječe gotovo 126.000 ličnih karti i 58.000 pasoša.
Gdje se može putovati s EU ličnom kartom?
S važećom EU ličnom kartom dokazujete svoj identitet i državljanstvo te možete putovati u sljedeće zemlje:
Albanija, Austrija, Andora, Azori (dio Portugala), Belgija, Bugarska, Bosna i Hercegovina, Cipar, Češka, Crna Gora, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Gibraltar, Grčka, Gruzija, Hrvatska, Irska, Island, Italija, Latvija, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Mađarska, Malta, Martinik (ovisni teritorij Francuske), Moldavija, Monako, Njemačka, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunjska, Sjeverna Makedonija, San Marino, Slovačka, Srbija, Španjolska, Švedska, Švicarska.
Sa biometrijskom BH. ličnom možete putovati u Srbiju, C. Goru i Albaniju, za putovanje prema EU bh. državljanima je potreban pasoš a dok u stranci u Bosnu i Hercegovinu mogu sa EU ličnom ili pasošem.
Morate imati važeći pasoš da biste posjetili druge zemlje . Određene zemlje (npr Turska) zahtijevaju da pasoš vrijedi najmanje šest mjeseci ili više nakon ulaska na njihov teritorij. Građani Republike Srbije mogu sa ličnom kartom u Tursku.
Zahtjev za novi dokument
Zahtjev za izdavanje pasoša ili lične karte u Sloveniji možete podnijeti u bilo kojoj upravnoj jedinici . Preporučujemo da se prijavite najmanje 10 dana prije dana putovanja . U slučaju nužde ili nevolje, kada vam je dokument potreban brže, možete zatražiti hitnu (prioritetnu) izradu dokumenata. U tom slučaju, dokument će se izraditi i poslati na poštu u roku od jednog radnog dana. Takva izrada dokumenta uzrokuje dodatne troškove jer se na zahtjev plaća dvostruka administrativna pristojba.
Roditeljima posebno preporučamo da obrate pažnju na valjanost dječjih dokumenata, jer im u kraćem roku ističu.
Dijete treba svoj pasoš i ličnu kartu za prelazak granice. Zahtjev za izdavanje isprave za dijete podnosi njegov roditelj ili zakonski zastupnik u bilo kojoj upravnoj jedinici.
Uz zahtjev za izdavanje pasoša ili lične karte potrebno je priložiti stari dokument (ako ga dijete ima) i fotografiju djeteta u veličini 3,5 x 4,5 cm ili odgovarajuću potvrdu fotografa na dan e-fotografija. Dijete koje je starije od osam godina i u pravilu se već zna potpisati mora biti prisutno prilikom podnošenja zahtjeva za provjeru identiteta i potpisa. Prilikom izdavanja pasoša ili lične nakon 12. godine djetetu se oduzimaju i dva otiska prsta. Djetetu do 3 godine izdaje se pasoš ili lična s rokom važenja tri godine, a djetetu od 3 do 18 godina s rokom važenja pet godina.
Gubitak ili krađa dokumenta
Pasoš i lična su vrijedni dokumenti i s njima treba pažljivo postupati.
U slučaju nestanka, izgubljenog ili ukradenog dokumenta dužni ste ga prijaviti u najkraćem mogućem roku, a najkasnije u roku od osam dana (ili osam dana nakon dolaska iz inozemstva) bilo kojoj upravnoj jedinici. Samo prijavljivanje nestanka u policijskoj postaji nije dovoljno. Nepoštivanje može dovesti do zlouporabe dokumenta i identiteta, a ujedno se radi o prekršaju s propisanom novčanom kaznom od 125 do 400 eura.
Ako u inostranstvu ostanete bez dokumenta, to možete najaviti u najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Slovenije.
Za povratak kući izdat će vam se povratni pasoš uz dostavu dvije fotografije. Ako u nekoj od susjednih država ostanete bez putne isprave, granične vlasti će vam dopustiti da dođete u Sloveniju ako vaše državljanstvo i identitet nisu u pitanju.
Ako kasnije pronađete svoj izgubljeni dokument, nemojte ga ponovno koristiti, već nalaz prijavite upravnoj jedinici.