Austrijska vlada namjeravala je da novi Zakon o obaveznoj vakcinaciji stupi na snagu od 1. februara, ali njegova primjena mora da čeka odobrenje pokrajinskog doma parlamenta i potpis predsjednika Austrije Aleksandera van der Belena.
Austrijski parlament velikom većinom je usvojio Zakon o uvođenju obavezne vakcinacije protiv virusa korona, ali je, da bi on stupio na snagu, neophodno da to učini i pokrajinski dom.
Pokrajinski dom austrijskog parlamenta sljedeću sjednicu održaće tek u četvrtak, a na toj sjednici će zakon, bez sumnje, proći.
Nakon toga, zakon mora da potpiše i predsjednik Austrije, te je neophodno da se zakon i zvanično objavi.
Time Zakon o obaveznoj vakcinaciji može da stupi na snagu najranije u petak, 4. februara, navodi “tanjug”.
Zakon predviđa da svi punoljetni građani, sa boravkom u Austriji, moraju da se vakcinišu protiv virusa korona.
Prema usvojenom zakonu u prvoj fazi građani će imati, kako ističe Ministarstvo zdravlja, priliku da ispune svoju obavezu i vakcinišu se.
U prvoj fazi, Ministarstvo će informisati građane o novoj obavezi i pokušati da podstakne one, koji to još nisu učinili, da se vakcinišu.
U drugoj fazi, koja stupa na snagu od 15. marta, kreće kažnjavanje.
Od tog datuma policija, prilikom svake kontrole, može da izvrši i provjeru vakcinalnog statusa, te kršenje zakona o obaveznoj vakcinaciji prijavljuje nadležnim vlastima, koje izriču kaznu u visini do 600 eura.
Ministarstvo zdravlja se nada da će građani platiti kazne po brzom postupku, pošto, ako podnesu žalbu, mogu dobiti i kaznu u visini do 3.600 eura.
Inače, ako kažnjeni budu uložili žalbu to bi moglo i opteretiti sudove, koji već sada računaju sa više od stotine hiljade dodatnih sudskih procesa, koji će državu koštati 150 miliona eura.
U trećoj fazi, za koju još nije utvrđeno kada će nastupiti, vlasti će, na osnovu podataka iz registra o vakcinaciji utvrđivati ko nije vakcinisan, i kažnjavati.
Ta treća faza, spekuliše se, neće se ni primjenjivati.
Austrijska vlada istakla je, prilikom donošenja zakona o obaveznoj vakcinaciji, da on neće uticati na talas omikron soja, već je priprema za jesen, do kada bi mogli da se pojave novi sojevi i novi talasi.
Inače, Austrija je prva zemlja u Evropi koja uvodi opštu obavezu vakcinacije, o čemu već mnoge druge države, kao što je Njemačka, diskutuju.
Nejedinstvo Zelenih o obaveznoj vakcinaciji
U redovima vladajuće stranke Zelenih Austrije očigledno vlada nejedinstvo u vezi s obaveznom vakcinacijom, koja treba da stupi na snagu tokom ovog mjeseca.
Jedan dio članova Zelenih uputio je pismo poslanicima pokrajinskog doma austrijskog parlamenta.
U tom pismu se podsjeća da je Ministarstvo zdrastva dobilo pitanja od Ustavnog suda u vezi s epidemiološkim mjerama i obaveznoj vakinaciji, koja su od suštinskog značaja i odlučujuća za upravljanje pandemijom.
Naglašeno je da se mora odgovoriti na pitanje bezbjednosti i djelotvornosti vakcina.
Autori pisma, koji su se potpisali kao “Zeleni protiv obavezne vakcinacije i 2G”, ističu da ne može biti cilj poslanika da rizikuju štetu po zdravlje pojedinaca i društva.
Pozvali su poslanike u pokrajinskom parlamentu da ne podrže zakon, kako bi se dala nova šansa analizi predloženih mjera.
Inače ministar zdravlja Volfgang Mikštajn je iz redova Zelenih i ta stranka se već dugo, sa koalicionim partnerom Narodnom partijom (OVP) zalaže za obaveznu vakcinaciju, kako bi se podigla stopa vakcinisanosti stanovništva, čime bi se spriječilo preopterećenje bolničkih kapaciteta, navodi tanjug.