Dana 1. januara 2023. godine, stupilo je na snagu njemačko Pravo na boravak i drugi zakoni o kojima se mnogo raspravljalo, a koji strancima olakšavaju legalan boravak u zemlji, preseljenje u zemlju ili dobivanje stalnog boravka.
Novi zakon, koji je objavljen u Glasniku saveznih zakona 30. prosinca prošle godine, dat će gotovo 140.000 stranaca koji su u Njemačkoj bili pod toleriranim statusom priliku da ispune potrebne uvjete za ostanak u Njemačkoj kroz 18-godišnjicu. mjesečna boravišna dozvola.
Zahtjevi uključuju osiguranje sredstava za život, između ostalog, izvještava SchengenVisaInfo.com .
“ Od ovoga će imati koristi ljudi koji su bili u Njemačkoj pet godina a počevši od 31. oktobra 2022., koji nisu počinili teško kazneno djelo i koji su privrženi temeljnom slobodnom demokratskom poretku ”, priopćeno je iz Ministarstva unutarnjih poslova. ističe.
Nadalje otkriva da je do 31. oktobra a prošle godine u Njemačkoj boravilo više od 248.182 toleriranih stranaca, od kojih 137.373 na razdoblje dulje od pet godina.
Komentirajući novi zakon, savezna ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser rekla je da država njime stvara promjenu perspektive u useljeničkoj politici dajući dobre prilike ljudima koji su dobro integrirani u njemačko društvo.
“ Prekidamo dosadašnju praksu lančane tolerancije. Time ujedno prekidamo često višegodišnju nesigurnost za ljude koji su već odavno postali dio našeg društva ”, rekao je ministar.
Ostali propisi o boravku također su danas stupili na snagu, koji će, između ostalog, omogućiti dobro integriranim mladim ljudima od 27 godina i mlađima da ostanu u Njemačkoj nakon tri godine, umjesto četiri.
Standardi u Zakonu o imigraciji kvalificiranih radnika koji su stupili na snagu na ograničeno razdoblje postat će trajni i stoga trajno primjenjivi, u pokušaju da Njemačka postane primamljivija zemlja za kvalificirane radnike iz trećih zemalja.
Istovremeno, ovi će kvalificirani radnici moći dovesti članove svoje obitelji u Njemačku, a da ih (članove obitelji) ne obvezuju na dobivanje certifikata o poznavanju njemačkog jezika.
Savezna vlada sada također omogućava tražiteljima azila pristup integracijskim tečajevima i stručnim tečajevima jezika, bez obzira na zemlju podrijetla ili datum ulaska dotične osobe.
Što se tiče repatrijacije osoba bez prava na boravak u Njemačkoj, vlasti namjeravaju biti strože u tom pogledu, posebno prema osobama s kriminalnim iskustvom, tako što će olakšati izdavanje naloga za deportaciju za ovu vrstu stranaca.