Posljednjih mjeseci iz Bjelorusije nam dolaze snimke iskrcavanja imigranta koji na putu prema svom krajnjem cilju – bogatim zemljama u EU – u Bjelorusiju stižu zračnim putem. No, s približavanjem zime, bjeloruski lider Lukašenko u blagoj je panici jer nema sredstva za zbrinjavanje migranata, a niti sredstva za izbjegličke kampove. Ta nova ruta nastala je kao odgovor Lukašenka na sankcije EU.
Naime, bjeloruski totalitarist je omogućio ilegalnim migrantima iz Sirije, Iraka i Afganistana nesmetani ulazak u Bjelorusiju, odakle kasnije preko Litve i Poljske traže put ka Zapadu. To je sada glavno žarište u EU.
Poljska i Litva na granici su uvele izvanredno stanje, a Njemačka pokreće istragu o umiješanosti i odgovornosti Aleksandra Lukašenka i bjeloruskih vlasti u šverc migrantima iz Bjelorusije u Njemačku i Poljsku. Prema podacima tog lista, samo od kolovoza do kraja rujna tim je smjerom u Njemačku stiglo više od četiri tisuće migranata (bez ikakvih identifikacijskih dokumenata i isprava), a u prvim danima listopada osjeća se sve veći pritisak, piše jutarnji list.
Litva i Poljska su promijenile pristup i do sada su smještale migrante u radne kampove, no sada iste migrante vraćaju nazad u Bjelorusiju, što ova odbija. Prema pisanju poljskih i litvanskih medija, bjeloruska granična policija manevarskim streljivom puca na granicu, a bacaju i petarde i dimne bombe kako bi migrantima olakšali prelazak granice.
Poljski i litavski mediji, pozivajući se na službene izvore u svojim vladama, navode kako Bjelorusi migrante, prije nego što ih upute na granicu, kljukaju metadonom koji je pronađen u krvi nekoliko migranata koji su završili u tamošnjim bolnicama. Zbog toga je posljednjih dana zbog pothlađenosti (temperature su u tom dijelu Europe već oko nule), gladi, iscrpljenosti i umora umrlo nekoliko migranata, a Poljska i Bjelorusija međusobno se optužuju za odgovornost zbog toga.