Došli ste u njemačku na vizu iz jedne od zemalja Zapadnog Balkana i poslodavac vam je grozan? Ne želite više ni dana raditi za njega, ali je rekao da morate biti dvije godine u njegovoj firmi, inače vam slijedi deportacija u matičnu zemalju s čim gubite pravo rada u Njemačkoj jer ste vezani za firmu.
Srećom, ne morate trpjeti njegove uvrede na poslu, loše radne uvjete i ostale probleme koje svakodnevno doživljavate na radnom mjestu.
Obavezno pročitajte slijedeći tekst kako biste legalno pronašli novog poslodavca.
Viza jedne od zemalja Zapadnog Balkana – jesam li vezan za poslodavca?
Kao što svaki nositelj ove veze zna, ona se izdaje u trajanju od 2 godine i u tom periodu ste vezni za poslodavca. Mnoge osobe misle da morate 2 godine neprestano raditi za istog poslodavca, ali to nije slučaj u Njemačkoj.
To što je viza vezana za poslodavca znači da u razdoblju od 2 godine uvijek trebate imati poslodavca, dakle uvijek trebate imati posao, ali imate li pravo promijeniti poslodavca!
Puno ljudi nam šalju upite kako da promijene bezobrazne poslodavce koji ih psihički i fizički zlostavljaju pod prijetnjom deportacije. Srećom, to više ne mora biti tako, jer ćemo vam u daljnjem tekstu dati smjernice koje trebate napraviti da promijenite poslodavca bez problema.
Pitali ste: Kako promijeniti poslodavca tokom prve radne dozvole?, a mi vam detaljno opisujemo tri koraka:
- Prvi korak – novi ugovor o radu
- Drugi korak – Zustimmung u Njemačkoj
- Treći korak- Otkaza u staroj firmi
Kako promijeniti poslodavca s vizom
Prije nego što odlučite promijeniti poslodavca u Njemačkoj, trebate obavezno ići koracima koje vam u daljnjem tekstu objašnjavamo.
Napominjemo: Ne smijete dati otkaz poslodavcu dok ne ispunite sva tri koraka koje vam objašnjava uredništvo portala GPMaljevac.COM.
Prvi korak – novi ugovor o radu
Prvi korak koji trebate učiniti ako ste nezadovoljni na radnom mjestu, osjećate psihičko i fizičko maltretiranje ili neku drugu vrtu problema jeste pronaći drugog poslodavca bez da vaš šef zna da tražite novo posao, odnosno poslodavca. Naš savjet vam je da ne govorite ni svojim radnim kolegama jer je informacije najbolje imati u tajnosti.
Kada ste pronašli novog poslodavca, zamolite ga da vam preda ugovor o radu. U tom ugovoru će pisati sve što inače Ugovor o radu u Njemačkoj treba da piše.
Drugi korak – Zustimmung u Njemačkoj
Drugi korak koji trebate napraviti nakon dobivanja ugovora o radu od novog potencijalnog poslodavca jest da odete u ured za strance (Ausländerbehörde) i zatražite novi Zustimmung.
Na vašoj radnoj dozvoli (Zusatzblatt) i na kojem vam piše ime vašeg trenutnog poslodavca. U ovom koraku tražite Zustimmung, zapravo tražite da vam na tom papira stoji novi poslodavac. Uvjet za to je da u uredu za strance predate ugovor o radu koji ste dobili od novog poslodavca u prvom koraku, kao i Arbeitsbeschreibung.
Arbeitsbeschreibung je opis vašeg novog posla koji bi radili, tu u kratkim crtama napišite kako će vaše radno mjesto izgledati ili još bolje, recite vašem budućem poslodavcu da vam pripremi opis posla i samo ga prepišite.
Nakon što ste to napravili, slijedi čekanje par sedmica dok vam se Zustimmung odobri. Ako na novom poslu imate sličnu ili veću platu, u 90% slučajeva će vam se odobriti novi poslodavac.
Kada ste dobili Zustimmung za novog poslodavca, zvat će vas iz ureda za strance da na vašem papiru napišete ime novog poslodavca. Tek kada imate ime novog poslodavca na papiru, možete ići u treći korak.
Treći korak – Otkaz u staroj firmi
Kada ste prva dva koraka uspješno odradilo, sada imate pravo bez grižnje savjesti dati poslodavcu otkaz.
Otkaz starom poslodavcu dajte kao svaka osoba u Njemačoj a najbolje je da otkaz starom poslodavcu pošaljete poštom. Primjer otkaza:

Nakon toga, radite otkazni rok i onda se dogovorite s vašim novim poslodavcem, da odmah, nakon posljednjeg radnog dana za starog poslodavca, krenete raditi za novog poslodavca bez da imate slobodan dan. Ukoliko je zadnji radni dan u petak, u tom slučaju dogovorite sa novim poslodavcem da krenete raditi u ponedjeljak.
Ovo je jako bitno, jer ne smijete sa svojom vizijom biti više od 14 dana bez poslodavca. Ako je zadnji radni dan kod trenutnog poslodavca 01. februar, onda od 15. februara trebate biti prijavljeni kod novog poslodavca ili ćete biti deportirani.
Promjenom poslodavca imate pravo automatski promijeniti i zdravstveno osiguranje bez otkaznog roka.