Njemačka s udjelom od gotovo 50 posto i dalje ostaje prvi izbor građana sa prostora Balkana, ponajviše iz Hrvatske, Bosne I Hercrgovine te Srbije. Iako cijena rabljenih automobila zna biti i povoljnija u odnosu na Njemačku, na Belgiju odlazi tek šestina ukupnog uvoza.
Građani za rabljenim automobilima posežu i u zemljama koje, uz bolji standard od našega, imaju i razvijenu automobilsku industriju. Argumente pronalaze u naglom gubitku vrijednosti novog automobila u prvim mjesecima njegova korištenja te u mogućnosti da za približno isti iznos koji valja dati za novi automobil, na tržištu rabljenih vozila nađu za broj veći i opremljeniji model. Razumljivo je stoga da sve više potencijalnih kupaca pogledava na nekoliko godina stare automobile iz Njemačke i Belgije.
Upravo iz te dvije europske države pristiže najviše rabljenih automobila.
Istraživanje platforme carVertical obuhvatilo je rabljene automobile uvezene tijekom posljednje dvije godine koji su provjereni putem navedene platforme. Za potrebe istraživanja, analizirano je više hiljada izvješća o historiji automobila. Istraživanje je pokazalo da u kontekstu uvoza rabljenih automobila Njemačka, s udjelom od gotovo 50 posto, i dalje ostaje prvi izbor građana sa prostora Balkana. Iako cijena rabljenih automobila tamo zna biti i povoljnija u odnosu na Njemačku, na Belgiju odlazi šestina ukupnog uvoza (nešto više od 16%), pa je to druga zemlja iz koje se uvoze rabljeni automobili.
S 8 do 9 posto Francuska je treći izvor rabljenih vozila, a popis pet zemalja iz kojih se na naše tržište najviše unose rabljeni automobili zaključuju Italija (6%) i Sjedinjene Američke Države (5,8%).
No, automobile unosimo i iz drugih država, pa je tako kao šestu na popisu zemalja iz kojih u Hrvatsku pristižu rabljeni automobili carVertical izdvojio Nizozemsku.
U top 10 još su Slovenija, Austrija, Španjolska i Češka.