Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu, Frontex, kao i Europol, i Španjolska proveli su krajem prošlog mjeseca prekograničnu operaciju borbe protiv trgovine drogom i vatrenim oružjem, krijumčarenja migranata i trgovine ljudima, koja je rezultirala uhićene 382 osobe.
S tim u vezi, Europol je otkrio da se većina od 382 uhićene osobe sumnjiči za umiješanost u trgovinu drogom, omogućavanje ilegalne imigracije, prijevaru dokumenata i trgovinu vatrenim oružjem, prenosi SchengenVisaInfo.
Gotovo 16.000 časnika bilo je uključeno u ovu operaciju, poznatu kao Joint Action Day (JAD) u jugoistočnoj Europi, koja se odvijala između 26. i 29. oktobra, uglavnom na Balkanu i u jugoistočnoj Europi.
Osim toga, uhićenja i pronađeni dokazi omogućili su tijelima za provođenje zakona da otvore 130 novih istraga.
Od 382 uhićenja, 159 ih je uhićeno u vezi s krijumčarenjem imigranata, 112 u vezi s trgovinom drogom, 38 u vezi s trgovinom vatrenim oružjem, dvoje u vezi s trgovinom ljudima, a 71 u vezi s drugim kaznenim djelima.
Istovremeno, kroz ovu akciju kontrolirane su 74.924 osobe, 998 mjesta i 32.665 vozila. Na dan akcije otkriveno je i 2476 ilegalnih ulazaka.
“Balkanska ruta je ozloglašena zbog svoje upotrebe u brojnim područjima kriminala, uključujući krijumčarenje migranata i trgovinu vatrenim oružjem i drogom u EU. Multinacionalne kriminalne skupine nabavljaju oružje uglavnom iz zemalja Zapadnog Balkana, gdje su ljudski resursi sa stručnim znanjem o vatrenom oružju široko dostupni” , navodi se u priopćenju Europola.
Prema Europolu, vatrenim oružjem uglavnom se trguje u ovim zemljama EU kao što su Belgija, Francuska, Njemačka, Španjolska i Holandija.
Balkanska ruta također se smatra ključnom ulaznom točkom za krijumčare heroina, dok tu prijelaznu točku koriste i trgovci kanabisom i kokainom.
Najveća kopnena ulazna točka u EU je bugarska kontrolna točka Kapitan Andreevo na granici s Turskom, preko koje svaki dan u EU uđe oko 1500 kamiona razne robe.
Tako Europol ističe da njegova EU SOCTA 2021 pokazuje da 80 posto kriminalnih mreža aktivnih u EU-u koristi legalne strukture za olakšavanje svojih kriminalnih aktivnosti.
Prethodno je Europol zajedno s tijelima za provođenje zakona iz Estonije, Njemačke, Litve, Poljske i Ujedinjenog Kraljevstva razbio mrežu organiziranog kriminala koja je krijumčarila migrante iz Bjelorusije u Europsku uniju.
S tim u vezi, Europol je potvrdio da je kroz operaciju uhićeno 11 osoba , od kojih deset u Poljskoj i jedna u Velikoj Britaniji na temelju njemačke tjeralice.
Ista je vlast priopćila da je provjereno 28 lokacija, uključujući dvije u Njemačkoj, četiri u Litvi i 22 u Poljskoj. Kako objašnjava Europol, tijekom ove akcije otkriveno je 11 transfera s 11 pomagača i 60 migranata.