Okupljene je na početku pozdravila ministrica uprave u svojstvu ministra unutarnjih poslova Sanja Ajanović Hovnik. „ U Ministarstvu unutarnjih poslova postavili smo si cilj pripremiti učinkovitu migracijsku strategiju koja mora biti potkrijepljena i strategijom integracije.„U prošlosti smo, podsjetio je ministar, već imali pripremljene dobre strategije, ali ih nismo proveli, stoga je uspješna provedba dokumenta koji pripremamo važan prioritet Ministarstva u 2023. godini. U našem dugovječnom društvu, u kojoj godišnje u mirovinu ode 40.000 ljudi, a na tržište rada godišnje izađe manje od 20.000 ljudi, imamo raskorak između onoga što smo mi kao država i društvo sposobni i onoga što su potrebe gospodarstva i cijele zajednice. “Ako se želimo razvijati, moramo poduzeti konkretne korake. Balkanski bazen je praktički ispražnjen, pa treba identificirati koje kadrove želimo privući u zemlju i potom ih uspješno integrirati u društvo.” Ministar je kao primjer istaknuo njemački model, gdje provode intenzivnu integracijsku politiku dobra vježba.
Voditelj radne skupine, čija je zadaća koordinacija i savjetovanje, je državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova dr. sc. Branko Lobnikar koji je predstavio način rada na izradi nove strategije. To će pokriti ključna područja, tj. legalne migracije, učinkovitu integraciju u društvo, sprječavanje ilegalnih migracija i učinkovite postupke međunarodne zaštite uz poštivanje ljudskih prava .
“Dokument koji želimo pripremiti bit će iz dva dijela. Prvi dio bit će programski i predstavljat će razmatranje strateškog upravljanja migracijama, dok će drugi dio biti provedbeni, tzv. akcijski plan programskog dijela “, pojasnio je Lobnikar, dodavši da će i nositelji pojedinih zadataka biti odlučan. “Želimo osigurati sinergiju svih dionika u ovom području”, rekao je dodavši da se radna skupina treba pripremiti za dokument u prvom kvartalu 2023. godine.
Izmjene i dopune Zakona o strancima
Paralelno s izradom nove migracijske strategije, pripremamo i reviziju Zakona o strancima.
Pripremamo izmjene i dopune Zakona o strancima po hitnom zakonodavnom postupku s ciljem rasterećenja opterećenijih upravnih jedinica, koji će prvenstveno rješavati pitanje mjesne nadležnosti. Sukladno postojećem stanju u upravnim jedinicama koje bilježe izuzetno velik broj novih predmeta iz oblasti stranaca i u kojima procedure za izdavanje boravišne dozvole dugo traju, te s obzirom na činjenicu da upravne jedinice, posebno one u većim urbanim središtima, bilježe veliki broj zaostataka u rješavanju ili izdavanju boravišnih dozvola, s naglaskom na zaostatke u izdavanju jedinstvenih boravišnih i radnih dozvola, amandmanski prijedlog sadrži rješenje koje će u iznimnim slučajevima i pod unaprijed određenim uvjetima omogućiti prijenos lokalne vlasti s opterećenijih na manje opterećene administrativne jedinice.
Vodeći računa o načelu ekonomičnosti upravnog postupka i načelu zaštite prava stranaka i zaštite javnog interesa, a s ciljem otklanjanja nepotrebnih administrativnih prepreka, izmjena Zakona o strancima sadržavat će i druga rješenja koja omogućit će brže vođenje postupaka izdavanja boravišnih dozvola i potvrda o prijavi boravka (prijedlozi idu u smjeru mogućnosti izdavanja produženog privremenog boravka i stalnog boravka putem pošte, pohranjivanje otisaka prstiju dostavljenih u postupku izdavanja prvog odobrenje za privremeni boravak iu svrhu korištenja u postupku produljenja odobrenja za privremeni boravak, ukidanje obveze pisanog zahtjeva upravne jedinice za dopunu zahtjeva s otiscima prstiju, mogućnost povezivanja registra stranaca s evidencijom pravomoćne optužnice i nepravomoćne presude koje čuvaju sudovi).
Poznavanje slovenskog jezika
Izmjenama bi se također ukinuo uvjet poznavanja slovenskog jezika na početnoj razini za produljenje dozvole za privremeni boravak zbog spajanja obitelji i ponovno uveo tečaj slovenskog jezika za sve kategorije stranaca koji su imali pravo na tečajeve slovenskog jezika prije donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima u 2021.
Donošenje izmjene, koja je još u međuresornom usuglašavanju, očekuje se u prvom kvartalu ove godine.
U pripremi je i izmjena Zakona o strancima, čije se donošenje po redovnom zakonodavnom postupku očekuje u drugoj polovici 2023. godine. Sadržavat će sljedeća glavna rješenja:
- transpozicija nove EU direktive o plavoj karti u nacionalni pravni poredak. Time je propisana obveza priznavanja strancu stečenog stručnog iskustva u određenoj struci kao dokaza o visokoj stručnoj osposobljenosti. Pravo na dobivanje EU plave karte imat će i korisnici međunarodne zaštite te sezonski radnici. Amandmanom se uvode i lakši uvjeti mobilnosti unutar država članica EU i to kratkoročna i dugoročna mobilnost;
- uvode se i izmjene koje su nužne za ispunjavanje obveza sukladno Uredbi EU o uspostavi Europskog sustava putnih informacija i autorizacije (ETIAS);
- uvođenje privremene boravišne dozvole za digitalne nomade, čime se osigurava realizacija akcije Strateškog vijeća za digitalizaciju vezano uz reguliranje statusa digitalnih nomada.