Ako se ugrade ekološki prihvatljiviji pogoni, veća je težina, nešto zbog velikih baterija po kamionu. Ali duža vozila također povećavaju učinkovitost.
Prema prijedlogu Europske komisije, kamioni mogu postati teži ako su klimatski prihvatljivi. Komisija je u utorak u Strasbourgu objavila da je cilj povećati dopuštenu ukupnu nosivost kamiona za četiri tone ako su bez emisija. Ovo je namijenjeno stvaranju snažnijih poticaja za korištenje klimatski prihvatljivijih tehnologija u kamionima. Prema vlastima u Bruxellesu, oni obično povećavaju težinu vozila.
Austrijski teretnjaci nedavno su napravili novi potisak za legalizaciju dugih kamiona. Naglasili su da ne misle na giga-linijske brodove s većom nosivošću, već samo na povećanje duljine. To bi bilo i u interesu okoliša jer bi tada bilo potrebno manje putovanja, smatraju u Udruzi prijevoznika robe. VCÖ je stvari vidio drugačije, još uvijek strahuje od odobrenja teških kamiona i upozorava na lavinu troškova za širu javnost.
Dulji kamioni zahtijevali bi ukupno manje putovanja
Udruženje njemačke automobilske industrije (VDA) odmah je pozdravilo današnju odluku Komisije. Veća i teža vozila nude potencijal za smanjenje emisija CO2 u saobraćaju.
“Dva duga putovanja kamionom zamjenjuju tri putovanja konvencionalnim kamionima“, rekao je glasnogovornik VDA. Ceste ne bi nužno bile više oštećene teškim vozilima nego lakšim i dodao: “To ima veze s činjenicom da je oštećenje ceste prvenstveno uzrokovano osovinskim opterećenjem, a ne ukupnom težinom kamiona“.
“Giga-Lineri” dopušteni u nekim zemljama EU su kamioni duljine do 25.25 metara i najveće dopuštene ukupne mase od 60 tona. Trenutačno cestovni vlakovi mogu biti duljine do 18.75 metara i maksimalne ukupne mase od 40 tona (uz iznimke, primjerice za prijevoz drva). Dok 34 palete stanu u kamion s prikolicom, giga kamion u Njemačkoj može prevesti do 53 palete na odabranim rutama.