Kako mnoge zemlje i dalje drže stroga ograničenja putovanja, Međunarodno udruženje zračnog prometa (IATA) otkrilo je da su putnici sve više frustrirani situacijom.
Kroz istraživanje koje je naručila IATA, a koje je obuhvatilo 4.700 ispitanika s 11 različitih tržišta u septembru, pokazalo se da veliki dio vjeruje da se rizicima pandemije COVID-19 može na odgovarajući način upravljati i da slobodu putovanja treba obnoviti što je prije moguće.
Od ispitanika koji su učestvovali u istraživanju, 67 posto vjeruje da bi se većina granica trebala otvoriti sada, a još 64 posto smatra da je zatvaranje granica nepotrebno jer nije bilo učinkovito u suzbijanju virusa.
Osim toga, dodatnih 73 posto ispitanika reklo je da im se zbog ograničenja putovanja COVID-19 pogoršao kvalitet života, prenosi SchengenVisaInfo.com .
„Ljudi su sve više frustrirani ograničenjima putovanja COVID-19, a čak je i više njih vidjelo da zbog toga pati njihov kvalitet života. Ne vide potrebu ograničenja putovanja radi suzbijanja virusa. I propustili su previše porodičnih trenutaka, mogućnosti za lični razvoj i poslovne prioritete ”, rekao je generalni direktor IATA -e Willie Walsh.
Sve veća podrška zamjeni karantene testiranjem i dokazom o cijepljenju
Prema IATA -i, glavna prepreka zračnom prometu i dalje su zahtjevi karantene. Od svih učesnika, 84 posto njih je reklo da neće putovati ako njihova zemlja odredišta ima mjere samoizolacije. Osim toga, sve veći broj ispitanika podržava ukidanje uvjeta karantene ako je osoba negativna na COVID-19 i ako je osoba cijepljena.
S povećanjem stope vakcinacije u cijelom svijetu, 80 posto sudionika slaže se da bi oni koji su imunizirani protiv virusa trebali moći slobodno putovati zračnim putem. Ipak, i dalje su postojali snažni stavovi protiv obaveznosti cijepljenja za putovanja avionom. Oko dvije trećine vjeruje da je pogrešno ograničiti putovanja samo na one koji su cijepljeni.
Osim toga, 80 posto sudionika smatra da bi testiranje prije putovanja avionom trebalo biti samo alternativa za osobe koje nemaju pristup cijepljenju. Iako je 85 posto voljno proći testiranje na COVID-19 ako je potrebno, ostaje nekoliko pitanja:
- 75 % ispitanika navelo je da su troškovi testiranja značajna prepreka
- 80 posto smatra da bi vlada trebala pokriti troškove testiranja