Prvi je radni dan korištenja eura pa smo odmah ujutro, za početak, posjetili zagrebačke pekare. Kažu kako zasad sve protječe u redu, ali, očekivano, već su bili u kupovini i oni ‘biseri’ kojih su se trgovci pribojavali.
“Snalazimo se. Kupci zasad uglavnom plaćaju kunama ili karticama”, rekla je djelatnica jednog od velikih lanaca zagrebačkih pekara.
Zasad, kaže, nije bilo svađa i rijetki su neobični slučajevi plaćanja.
“Još nismo imali problema s vraćanjem kusura, imamo još uvijek dovoljno eura za vratit. Mi smo pripremljeni, ali nismo mi banka da imamo trezore novaca. Jedan je čovjek došao platiti s novčanicom od 50 eura, kupio je kruh za dva eura.
Već smo potrošili više eura nego što smo planirali za ovako rano ujutro. Možda smo dosad imali pet transakcija da su nam ljudi eure dali, jedna od njih je bila ova od 50 eura. Osim toga ipak nije bilo velikih apoena eura, najveća je bila novčanica od pet eura.
U kunama plaćaju novčanicama do 20 kuna, 50 kuna, nije strašno. Popodne bi nam mogla doći nadopuna eura ako bude trebalo, ali kako ima puno pekara ne znam hoće li biti dosta za sve’, ispričala je zaposlenica za hrvatske medije.
U drugoj, manjoj, kvartovskoj pekari, dosad, kažu nisu imali nikakvih problema, a plaćanje je dominantno u kunama.
“Većinom imaju sitno. I oni koji su imali eure, imali su sitno. Također i oni koji plaćaju u kunama troše kovanice i imaju sitno. Zasad nismo imali slučajeva da je netko došao s velikim novčanicama kuna ili eura. Vraćamo eure i dobro smo se opskrbili. Zasad nema nikakvih problema. Sve je dobro. Nećemo se žalit”, rekao je šef pekare.
I jedna od mušterija koju smo ulovili za kratki razgovor platila je u kunama, a nazad dobila eure, tačnije, cente.
“Ja sam platila s kunom, ali vratili su mi eure. Nisam imala velike novčanice, 20 kuna. Natrag sam dobila 12 centi. Nije mi to ništa posebno čudno, mi dosta putujemo pa smo navikli. Ovih ću dana plaćati u eurima čim potrošim kune”, rekla je Renata.