Prošle sedmice, Evropska komisija (EK) predložila je da zemlje EU koje se protive prihvatanju preseljenih migranata treba da budu obavezne da plate 22.000 eura po migrantu.
Pitanje migranata je među glavnim prioritetima vlasti u Evropi. Međutim, kada je u pitanju preraspodjela migranata po državama članicama Evropske unije, vlasti bloka imaju različita mišljenja, prenosi SchengenVisaInfo.
Poljska se usprotivila tom prijedlogu. Poljski glasnogovornik je naglasio da se njegova zemlja oštro protivi bilo kakvom mehanizmu prisilne raspodjele migranata, pozivajući se na najnoviji prijedlog vlasti EU.
“Stav naše vlade ovdje je nepromijenjen. Smatramo da ne bi trebalo biti mehanizama prisilne raspodjele i vrlo ćemo se protiviti (prijedlogu – PAP)”, istakao je Piotr Mueller, prenosi Poljska novinska agencija.
Osim Poljske, predložena pravila kritizirale su i vlasti u Hrvatskoj, Slovačkoj i Mađarskoj.
Evropska komisija je također predložila da se oko 30.000 migranata preseli sa juga Evrope na druge destinacije, uz mogućnost povećanja broja na ukupno 120.000.
Poljski ministar unutrašnjih poslova Mariusz Kaminski naglasio je da ta zemlja ne pristaje i neće pristati na prisilno preseljenje migranata u Poljsku.
S druge strane, Italija zajedno sa drugim mediteranskim državama apelira na rješenja koja su učinkovitija u balansiranju pravedne podjele odgovornosti kao i principa solidarnosti.
Italija, kao i Kipar, Malta, Grčka i Španija, smatraju da neki od prijedloga o migracijama koje je iznijelo švedsko predsjedništvo EU idu u pravom smjeru, međutim, potreban je daljnji rad kako bi se obezbijedila efikasna i održiva rješenja , prema diplomatskim izvorima.
Na osnovu izvještaja Info Migransa, o planu će se sada raspravljati na Vijeću za unutrašnje poslove zakazanom za 8. jun.
Isti navodi da su evropski izvori, nakon sastanka održanog u srijedu, naglasili da “postoje tačke o kojima još treba razgovarati, ali postoji jasna želja država članica da postignu kompromis i da se diskusija nastavi. ”
Nedavni prijedlog EK ponovo je stavio na stol raspravu o relokaciji migranata koja je započela 2015. godine nakon migrantske krize u bloku.
Zemlje Evropske unije kontinuirano se suočavaju s velikim brojem migranata koji pokušavaju nezakonito doći do ovih teritorija.
Izvještaj Agencije za graničnu i obalsku stražu Evropske unije, Frontex, pokazao je da je u periodu od januara do aprila ove godine ukupno 80.700 ljudi pokušalo ilegalno doći do evropskih zemalja, što predstavlja povećanje od oko 30 posto u odnosu na podaci iz prethodne godine.