Europska komisija uvela je nova pravila o prethodnim informacijama o putnicima (API) kako bi se olakšalo upravljanje vanjskim granicama, povećala sigurnost i ojačala upotreba API podataka.
U priopćenju je Komisija naglasila da EU nastavlja napredovati u jačanju svoje sigurnosne arhitekture, kao što je navedeno u Petom izvješću o napretku, prenosi SchengenVisaInfo.
Komisija je istaknula činjenicu da su podaci o putnicima doveli do poboljšanja graničnih kontrola, ali i identificiranja svih onih osoba koje predstavljaju sigurnosni rizik i smanjenja neregularnih migracija.
“Nova pravila poboljšat će korištenje API podataka za obavljanje provjera putnika prije njihova dolaska na vanjske granice. Nova pravila također će poboljšati borbu protiv teškog kriminala i terorizma unutar EU-a” , navodi se u priopćenju Komisije.
Prema Komisiji, nova bi pravila pomogla u uklanjanju značajne praznine u sadašnjem okviru, dok bi se pridržavali standarda Europske unije za prijenos i zaštitu podataka.
Među novim promjenama koje je uvela Komisija u vezi s API podacima također su uključena sljedeća pravila:
Jedinstvena pravila o API prikupljanju podataka
Obavezno prikupljanje API podataka za potrebe upravljanja granicama kao i borbe protiv nezakonite migracije na svim letovima prema zemljama schengenske zone
Obvezno API prikupljanje podataka u svrhu provođenja zakona.
Kvalitetniji API podaci
Pojednostavljeni prijenos API podataka
Prijedlog Europske komisije sada će morati ispitati Europski parlament i Vijeće. Nakon što budu usvojene, nove promjene će se primjenjivati u svim zemljama EU.
“Ovi prijedlozi dovršavaju druge sustave i inicijative EU-a u području upravljanja granicama i sigurnosti, a koji se uvode tijekom 2023. (kao što je sustav ulaska i izlaska i europski sustav za autorizaciju putnih informacija)” , stoji u priopćenju.
Nove promjene koje se odnose na prikupljanje i prijenos API podataka trebale bi se u potpunosti primijeniti do 2028.
Prema priopćenju Komisije, kada ruter bude razvijen, što bi se trebalo dogoditi do 2026. godine, zračni prijevoznici, kao i javna tijela, imat će dvije godine da se prilagode novim pravilima prije nego što postanu obvezni.
Komisija je naglasila da osim podataka o prethodnim informacijama o putnicima koje prikupljaju zračni prijevoznici, oni također prikupljaju evidenciju imena putnika (PNR). Vlasti u zemljama EU kontinuirano pokušavaju ojačati sigurnost unutar zemalja EU.
Kako bi se pooštrila sigurnost u europskim zemljama, ranije je bilo da će elektronički sustav European Travel Information and Authorization System (ETIAS) stupiti na snagu 1. novembra 2023.
To znači da će od 1. novembra svi putnici iz 60 zemalja svijeta, uključujući građane SAD-a, kao i one iz Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade, morati imati internetsku autorizaciju putovanja prije putovanja u zemlje Schengenske zone EU-a. Objavljeno je da će aplikacija koštati 7 eura i da će vrijediti dvije godine.