Komisija Evropske unije odlučna je da povratak ilegalnih migranata koji borave u EU bez osnova, u svoje matične zemlje, učini efikasnijim.
Komisija je sada predložila novu operativnu strategiju, čiji je cilj povećanje ukupnog broja povrataka, prenosi SchengenVisaInfo.
“ Efikasan i zajednički sistem EU za povratak je centralni stub dobro funkcionisanja i kredibilnog sistema migracija i azila, kao i sveobuhvatnog pristupa Novog pakta o migracijama i azilu. Efikasan i zajednički sistem EU za povratak također bi trebao služiti kao sredstvo odvraćanja kako bi se smanjila nesigurna i neregularna migracija ”, navodi se u saopštenju Komisije u kojem se najavljuje novi prijedlog.
Strategija se fokusira na četiri glavne oblasti, a to su:
Modernizirati i optimizirati postupke vraćanja u svakoj državi članici EU uz potpuno poštovanje osnovnih prava, uključujući ovdje zaštitu ličnih podataka onih koji se vraćaju.
Povećati dobrovoljni povratak i reintegraciju onih koji su vraćeni u društvo u svojoj matičnoj zemlji, kao i podsticati održiviji povratak u pokušaju povećanja ukupnog povratka.
Omogućavanje suradničkog i koherentnijeg pristupa EU povratku među državama članicama, Komisijom i graničnom agencijom EU Frontex, uzimajući u obzir opće odnose s partnerima iz trećih zemalja.
Poboljšati podatke i statističke dokaze zasnovane na povratku uz izgradnju ciljanije, planirane i efikasnije politike povratka i zajedničke sposobnosti operativnog odgovora.
“Napredujemo po pitanju migracija u EU, ali moramo da radimo zajedno “, rekla je komesarka za unutrašnje poslove Ylva Johanson tokom konferencije za novinare sa koordinatorkom EU za povratak Mari Juritsch.
Osim toga, u izvještaju se tvrdi da je generalno gledano, došlo je do pozitivnih pomaka u oblasti povratka u posljednjih nekoliko godina, pri čemu je mehanizam za ocjenjivanje Šengena poboljšao praksu i nacionalno zakonodavstvo država članica u skladu s ciljevima i zahtjevima revidirane Direktive o povratku. .
Također se ističe da je Frontex do sada igrao važnu ulogu u podršci državama članicama u svim fazama i dobrovoljnog i prisilnog povratka, uključujući reintegraciju kod kuće.