Generalni direktorat Evropske komisije za migracije i unutrašnje poslove objavio je listu u kojoj se razotkrivaju glavni mitovi koji kruže internetom u vezi s nadolazećim Evropskim sistemom informacija i autorizacije putovanja (ETIAS), u pokušaju da se bori protiv dezinformacija.
1. Trebat će vam ETIAS za ulazak u 30 zemalja Evrope
Prema listi, mit broj jedan u vezi sa odobrenjem putovanja u EU je da će isto biti potrebno putnicima iz trećih zemalja da putuju u 27 zemalja šengenskog prostora, prenosi SchengenVisaInfo.
Iz Generalnog direktorata ističu da će, osim u zemlje Šengena, dozvola za putovanje u stvari biti potrebna i za putovanja u Bugarsku, Rumuniju i Kipar. Ove tri zemlje nisu dio šengenskog prostora, već su članice EU. Prva dva su takođe u procesu pridruživanja Šengenu.
2. ETIAS nije viza
EU je takođe kao jedan od najčešćih mitova navela tvrdnju da je ETIAS viza za državljane preko 60 zemalja pod bezviznim režimom EU .
“ ETIAS nije viza. Slične putne dozvole za državljane bez vize zahtijevaju SAD, Kanada i Australija ”, ističe se u listi.
U stvari, EU nije ni prva ni posljednja koja je počela raditi s takvim programima. Sjedinjene Američke Države već godinama koriste svoj elektronski sistem za odobrenje putovanja (ESTA), dok će Ujedinjeno Kraljevstvo postepeno početi sa radom na vlastitoj shemi, nazvanoj UK Electronic Travel Authorization (ETA), koja će se početi primjenjivati u novembru ove godine. za državljane Katara.
ETA će se primjenjivati i na državljane EU , ali datum kada je još uvijek nepoznat.
“ Za razliku od podnošenja zahtjeva za vizu, putnici će se moći prijaviti za ETIAS online, nema potrebe da idu u konzulat da bi se prijavili, a biometrijski podaci neće se prikupljati kao dio procesa podnošenja zahtjeva”, objašnjava EU .
3. Postoji samo jedna zvanična ETIAS web stranica
Zatim, Generalna uprava za migracije i unutrašnje poslove ističe da postoji i da će postojati samo jedna zvanična web stranica za ETIAS aplikaciju, dodajući da već postoje mnoge nezvanične web stranice koje vode komercijalni posrednici.
Međutim, još uvijek podsjeća putnike da će komercijalnim posrednicima biti dozvoljeno da je koriste za prijavu u ime svojih klijenata kada službena web stranica ETIAS počne s radom 2024.
4. ETIAS će važiti 3 godine, a ne 5
Uprkos tvrdnjama da će jedan ETIAS važiti pet godina, EU pojašnjava da će ETIAS ovlašćenje u stvari važiti tri godine, ili u slučaju da vlasnikov pasoš ističe pre tri godine, tada na dan isteka pasoša ETIAS takođe postaje nevažeći.
5. Nije moguće podnijeti zahtjev za šengensku vizu ako je vaš ETIAS odbijen
Bilo je tvrdnji da ako se zahtjev za ETIAS putnika odbije, isti se može podnijeti i za šengensku vizu. To je netačno, a EU objašnjava da oni kojima je zahtjev odbijen imaju pravo žalbe, ali ne i zahtjev za kratkoročnu vizu.
“ Nije moguće da putnici bez vize podnose zahtjev za vizu ako njihov ETIAS bude odbijen. Viza i ETIAS su različite vrste odobrenja, namijenjene različitim kategorijama putnika ”, pojašnjavaju iz Generalne uprave za migracije i unutrašnje poslove.
Iste napomene da se putnici i dalje mogu ponovo prijaviti jer prethodno odbijanje neće dovesti do automatskog odbijanja nove prijave.
6. Svim putnicima će trebati ETIAS, bez izuzetaka
Nijedna starosna dob neće biti izuzeta od zahtjeva za dobijanje ETIAS-a, kaže EU, razotkrivajući tako mit da će samo ljudi između 18 i 70 godina morati da se prijave za ETIAS.
Ipak, i dalje se napominje da će putnici mlađi od 18 i oni stariji od 70 godina biti oslobođeni plaćanja takse za prijavu od 7 eura.
7. Za prijavu neće biti potrebna nikakva medicinska istorija
I na kraju, posljednji mit koji EU razotkriva je mit koji podnosioci zahtjeva trebaju dati svoje medicinske podatke.
Ovo nije tačno, jer prilikom podnošenja zahtjeva za ETIAS neće biti potrebni nikakvi medicinski podaci. Aplikacija će, međutim, postavljati pitanja o ličnim podacima, uključujući adresu, podatke o pasošu, trenutno zanimanje i informacije o prošlim putovanjima u zone sukoba ili krivičnim presudama.