Dosad malo poznati kineski proizvođač baterija predstavio je automobil s natrijevo-ionskom baterijom koji u kineskoj valuti košta manje od 7000 eura.
Kineski proizvođači više se ne oslanjaju samo na litij-ionske baterije, već se sve više okreću natrij-ionskoj kemiji zbog rasta cijena dovoljno kvalitetnog litija.
Nedavno je kineski proizvođač baterija Hina Battery prvi put predstavio mali električni automobil opremljen natrij-ionskim baterijama. Najistaknutija karakteristika automobila Sehol E10X, koji je nastao u suradnji proizvođača baterija Hina Battery i proizvođača automobila Sehol, je niska cijena. Košta manje od 7000 eura.
Pričalo se da je Volkswagenova kineska podružnica VW Anhui također uključena u razvoj automobila, no Wolfsburg je to demantirao.
Njihov predstavnik za tisak rekao je za Automobilwoche da oni nisu niti uključeni u razvoj natrij-ionskih baterija. Bavarci će graditi električnu autocestu Zanimljivo je da Sehol E10X ima ugrađenu bateriju kapaciteta samo 25 kilovatsati, no ona bi trebala biti dostatna za domet do 252 kilometra, a moguće je i brzo punjenje. Barem tako tvrdi proizvođač. Seholu i Hina Battery bi ovime mogli napraviti iskorak.
Natrij je čak 500 puta češći od litija, koji se također vadi u samo nekoliko zemalja. Natrijeve baterije mogu se puniti brže od litijevih, a trenutno imaju tri puta dulji životni vijek. Natrij-ion također može djelovati u većem temperaturnom rasponu i stoga je prikladniji posebno za mjesta s visokim temperaturama. Litijske baterije mogu se zapaliti čak i pri puno nižim temperaturama. Dodatna prednost je korištenje aluminija umjesto tri puta skupljeg bakra, a natrijeve baterije se mogu sigurno isprazniti do kraja, što govori u prilog njihovoj radnoj pouzdanosti.
Zbog tehničkih nedostataka, natrij-ionske baterije su do sada smatrane prikladnima samo za električne dvokotače ili stacionarne uređaje. Kineski proizvođači sada sve više vide natrij-ionske baterije kao, ako ne zamjenu, onda barem nadopunu litij-ionskim baterijama.
Britanska konzultantska tvrtka Benchmark Mineral Intelligence izračunala je da se trenutno diljem svijeta stvara proizvodni kapacitet za natrij-ionske baterije u području od 100 gigavat sati godišnje. Najviše ih je u Kini. Također napominju da oko 28 tvornica natrij-ionskih baterija već radi ili se grade ili planiraju diljem svijeta.
Najveći nedostatak natrij-ionskih baterija je nizak omjer pohranjene energije prema volumenu ili masi. Njihova gustoća energije čak je niža od litij-ionskih baterija. Najbolji prototipovi natrij-ionskih baterija trenutno mogu pohraniti oko 120 watt-sati po kilogramu. Sadašnje litij-ionske baterije mogu pohraniti oko 200 watt-sati energije po kilogramu, a najnovije laboratorijske baterije mogu pohraniti do 500 watt-sati po kilogramu. Za sada, tehnologija natrij-ionskih baterija također nije tako sigurna kao litij-ionska tehnologija. Osim toga, nema dobavljača komponenti, a natrij-ionske baterije također zahtijevaju drugačiji format ćelija od litij-ionskih.
U Kini trenutno proizvode baterije ukupnog kapaciteta 3,1 gigavat sati godišnje, no novim će projektima do 2030. povećati proizvodnju na više od 100 gigavat sati godišnje. Međutim, ova će proizvodnja natrij-iona i dalje biti marginalna, sadržavat će samo dobrih 1,3 posto globalne proizvodnje baterija.