Koronavirus ili SARS-COV 2 zaokupirao nas je u decembru 2019. godine i od tad pa do danas, redovito se donose restriktivne mjere kako bi se suzbilo širenje koronavirusa u svijetu.
Proteklu godinu obilježilo je uvođenje restriktivnih mjera poput nepriznavanja testova iz trećih zemalja (Slovenija dugo nije priznavala testove iz BiH), uvođenje 3G pravila, zatvaranje velikih trgovačkih centara i slično.
Uveliko se unazad par sedmica razgovara o uvođenju 1G pravila u nekim članicama EU poput Njemačke ili Austrije. Ako broj infekcija uzrokovanih koronavirusom, 1G pravilo biti će neminovno i zasigurno će se uvesti, prije svega u Njemačkoj i Austriji.
Iz informacija koje možemo pročitati u domaćim i svjetskim medijima, odjele intenzivne njege zauzimaju najviše osobe koje su oboljele od Covid 19 (korona virusa).
“Uvođenje 1G pravila je, prema trenutnom stanju neminovno. Vidim sve manji opseg od prelaska na 1G pravilo iako, iskreno, nisam za njega jer nisam veliki obožavatelj takvih pravila“, rekao je infektologiju i član nacionalnog odbora, Herwig Kollaritsch na njemačkoj televiziji.
Podsjećamo, Njemačka je prva zemlja, pored Austrije, koja razmatra uvođenje 1G pravila. 1G pravilo praktično smatra cjepljenu osobu koja će slobodno moći posjećivati restorane, kino dvorane, kazališta i druga odabrana mjesta.
Sa stanovišta stručnjaka, uvod 1G pravila bi bio opravdan ali većina stanovnika EU nije za uvođenje ovog pravila. To bi praktično dovelo do dijeljenja na cjepljene i necjepljene osobe.