Sintetička goriva se nude kao rješenje za motore s unutrašnjim sagorijevanjem nakon 2035. godine, ali postoji bojazan da će pogoniti automobile samo onih koji sebi mogu priuštiti poršee, ferarije, lamborginije i druge skupe automobile s velikim, snažnim motorimaIdeja da će umjetna sintetička goriva spasiti motor s unutarnjim sagorijevanjem kakav danas poznajemo mogla bi postati samo fikcija.
Od njih mogu imati koristi samo proizvođači vozila koji su privlačni kupcima visoke kupovne moći. I to pod uslovom da bude dovoljno goriva koja su neutralna ugljiku.
Danas ih niko ne proizvodi u velikim količinamaEvropska komisija popustila je pod pritiscima Njemačke, Italije i nekih drugih europskih zemalja da uključi izuzeće za automobile s motorima koji rade na ugljično-neutralna goriva – ugljikovodična goriva napravljena od “zelenog” vodonika i CO2 – u sporazum o zabrani unutrašnjeg sagorijevanja motora iz 2035. dobijene iz atmosfere. Neutralnost ugljenika je da tokom njihovog sagorevanja uđe samo onoliko CO2 koliko je potrošeno tokom proizvodnje. Međutim, ideja da bi ova goriva mogla spasiti automobilsku industriju od prelaska isključivo na električnu energiju možda je naivna.
Sintetička goriva za avijaciju, teret i transport. Ova goriva još niko ne proizvodi u velikim količinama. Prva komercijalna tvornica na svijetu otvorena je u Čileu 2021. uz podršku Porschea i ima za cilj proizvodnju 550 miliona litara godišnje. Ostale planirane fabrike uključuju norveški Norsk e-Fuel, za koji se očekuje da počne proizvodnju 2024. godine – s fokusom na mlazno gorivo. To je znak da ako sintetička goriva i uzmu maha, to će biti u onim transportnim sektorima koje je teško dekarbonizirati – kao što su gore spomenuti avijacija ili teretni transport, koji se godinama neće moći oslanjati na baterijsko napajanje.
Osim toga, sintetička goriva su najmanje dvostruko skuplja od onih iz fosilnih izvora. Čak i ako teoretski vremenom pojeftine, nikada neće biti dovoljne da uštede milione automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, ili da se automobilskim kompanijama isplati da pored električnih automobila ulože dodatna sredstva u razvoj benzinskih ili dizel automobila. . To je naglasio i čelnik Renaulta, koji je rekao da je za koncern preskupo razvijati i motore s unutrašnjim sagorijevanjem i električna vozila.
Gorivo za bogate?
Jednostavno rečeno, ugljično neutralna goriva neće promijeniti smjer kojim automobilska industrija ide godinama. Osim toga, oni imaju i niz nedostataka. Kritičari ističu da je proizvodnja e-goriva veoma skupa i energetski intenzivna. Prema časopisu Nature Climate Change, upotreba e-goriva u motoru sa unutrašnjim sagorevanjem zahteva pet puta više obnovljive električne energije nego za napajanje potpuno električnog vozila.Za svaki litar e-goriva potrebno je 25 kWh zelene energije, s kojom bi električni automobil prešao više od 100 kilometara. Automobil sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem može da pređe samo 14 kilometara sa jednom litrom sintetičkog benzina uz prosečnu potrošnju od sedam litara. Zagovornici sintetičkih goriva također tvrde da Evropa neće imati dovoljno rezervne zelene energije za proizvodnju ugljično neutralnih goriva i da će morati da je kupuje od drugih regija. Dakle, ništa dobro nas ne čeka na polju jeftinih automobila. Prema Steve Youngu, karte su odavno podijeljene. Sa poslovne tačke gledišta, ima smisla fokusirati se na potpuno električne automobile tek nakon 2035. Oni na sintetičko gorivo biće samo igračke za bogate.
Izvor: zurnal24