Iza Slovenije je veoma napet i buran tjedan. Tjedan je bio obilježen protestima koji su obilježeni nasiljem, ali i odlukom Vrhovnog suda koji je odluku o obaveznim zaštitnim maskama – srušio. Nezadovoljstvo građana u Sloveniji sve je veće, a sve je kulminiralo protestima u kojima je policija prvo htjela ograničiti kretanje pa je onda bila prisiljena upotrijebiti silu protiv demonstranata.
Gostujući u petak u emisiji ZURČER 24UR slovenski analitičari Alem Maksuti i Marko Balažić smatraju da su sve teme u javnom diskursu ispolitizirane, te je generator ovih prosvjeda slovenska vlada.
“Ovo je pokazatelj kamo idemo ako politiziramo svaku društvenu temu – od epidemije do praktički svake mjere poduzete na bilo kojem području”, upozorava Marko Balažic.
“Generator svih prosvjeda i ovog nezadovoljstva u javnosti sjedi na Gregorčičevoj. U stvarnosti je ova vlada generator svih prosvjeda.”, smatra Maksuti.
Balažic također ističe kako Slovenija nije pravilno provela načelo jednakosti – umjesto da ga primjenjuju na sve, za neke se na ovaj način primjenjuju pravila, a za druge drugačije. Krivca vidi s obje strane – u vladi koja odlučuje uredbama umjesto slova zakona, ali i u onima koji potiču ove prosvjede: “Vičemo za slobodu, ali ne poštujemo članak 15. Ustava koji propisuje da je naša sloboda ograničena slobodom drugog. Ako želimo protestirati, moramo poštivati i pravila igre koja smo usvojili društvenim konsenzusom. ”
Uvjeren je da se moraju razlikovati dvije vrste prosvjeda: između srednjih, koji su orijentirani na mjere s klasičnim populističkim porukama, i drugih, koji su snažno usmjereni protiv vlade Janeza Janše: “Ali poruka oba protesta na kraju je ista stvar: Vlada mora podnijeti ostavku. Ne da ukine mjere, već da podnese ostavku.”
Je li slovenska vlada blizu svog pada?