Od samog početka migrantske krize u BiH, najveći pritisak migranata evidentiran je na području djelovanja granične policije Zvornik i Višegrad, kao i Velike Kladuše i Bihaća.
“Od početka godine pripadnici Granične policije BiH odvratili su više od 4.800 osoba od pokušaja nezakonitog prelaska granice, a najviše ih je bilo iz Pakistana, Afganistana, Maroka i Bangladeša“, rekla je Srni portparolka Granične policije BiH Franka Vican.
Prema njenim riječima, na području koje pokriva Terenska kancelarija “Sjeveroistok – Bijeljina” za devet mjeseci evidentirano je oko 800 migranata koji su zatečeni u nezakonitom prelasku ili u pokušaju nezakonitog prelaska granice BiH.
Ona ističe da je, u skladu sa Sporazumom o pružanju pomoći i operativnoj saradnji u nadzoru granice u Kancelariji granične policije Bijeljina, kao ispomoć angažovan određeni broj pripadnika MUP-a Republike Srpske i Direkcije za koordinaciju policijskih tijela.
Operativne procjene
“Također, Sporazumom sa policijom Brčko distrikta i Ministarstvom unutrašnjih poslova Posavske županije, propisano je angažovanje pripadnika ovih policijskih agencija koje se obavlja kroz zajedničke obilaske/praćenja, a u skladu sa operativnim procjenama i planovima Granične policije BiH“, rekla je Vican.
Prema njenim riječima, od samog početka migrantske krize u BiH, najveći pritisak migranata evidentiran je na području djelovanja granične policije Zvornik i Višegrad.
“Granična policija BiH preduzima pojačane mjere nadzora granice radi sprečavanja nezakonitih prelazaka. Mjere obuhvataju i vanredno angažovanje ljudstva, preraspoređivanje ljudstva i tehničkih kapaciteta, angažovanje policijskih službenika drugih policijskih agencija u BiH kao ispomoć Graničnoj policiji BiH, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, Agencije za istrage i zaštitu, MUP-a Republike Srpske, te su skoro svi ljudski i materijalno-tehnički kapaciteti Granične plicije BiH od početka migrantske krize raspoređeni na istočni dio granice“, rekla je Vican.
Razmjenjivanje iskustava
Migranti su do sada nezakonito pokušavali preći granicu samostalno ili uz pomoć krijumčara i organizovanih kriminalnih grupa za krijumčarenje migranata.
Vican kaže da su migranti dobro uvezani u komunikaciji s drugim migrantima, razmjenjuju iskustva, mape, daju upute za rute kretanja i druge informacije radi odabira najlakše rute kroz zemlje tranzita do zemalja EU.
“Migranti se obično kreću u manjim grupama, te sporednim putnim komunikacijama nezakonito pokušavaju da uđu u BiH slobodnim pješačkim kretanjem preko granice, najčešće neposredno uz granične prelaze i zaobilazeći ih, prebacivanjem plovilima ili gazeći preko rijeke Drine, skrivanjem u tovarnom prostoru teretnih vozila, te na druge načine“, navela je za Srnu Franka Vican.