Pravilo 3G na radnom mjestu stupa na snagu 1. novembra 2021. godine. Osobe koje ne budu posjedovale jedno od 3G pravila mogle bi se suočiti s ozbiljnim posljedicama, a jedna od njih je i otkaz ugovora o radu bez najave.
Ako se ne može isključiti fizički kontakt s drugim osobama na odgovarajućem radnom mjestu, u skladu s 3. Pravilnikom o mjerama protiv koronavirusa, u budućnosti će biti potreban dokaz o cijepljenju, oporavku ili test na koronavirus.
To se odnosi na sve one koji dolaze u kontakt s drugim ljudima u svom svakodnevnom poslu – npr. u uredu ili u kantini – ali ne, na primjer, za vozače kamiona koji sjede sami u svom vozilu. Prijelazno razdoblje je do 14. novembra. U tom razdoblju će osobe koje ne posjeduju jedno od 3G pravila morati cijelo radno vrijeme nositi FFP2 masku.
Prema ministru rada Martinu Kocheru, ljudi koji trajno odbiju pružiti 3G dokaze suočit će se s posljedicama prema zakonu o radu. Osim velikih (novčanih kazni) do 500 eura, “3G pobunjenicima” prijeti i otkaz bez najave, dok za poslodavce prijete kazne do 3.600 eura.
Osim toga, ministar rada Kocher izjavio je kako bi trebale postojati “nasumične provjere poslodavaca”. Tačna provedba verifikacije 3G pravila prepuštena je samom poslodavcu ili firmi. No, zaposlenici uvijek moraju sa sobom imati 3G certifikat.
Uvođenjem 3G obveze na radnom mjestu, ministar zdravstva Mückstein govorio je kao o daljnjoj “zaštitnoj mjeri protiv koronavirusa”.
“Ne može se dogoditi da se na poslu morate izložiti riziku od koronavirusa”, pojasnio je Mückstein.