Opća obaveza cijepljenja protiv korona virusa u dobi od 18 godina posljednja je parlamentarna zapreka u četvrtak navečer završena.
Odgovarajući prijedlog Nacionalnog vijeća odobren je u Saveznom vijeću glasovima ÖVP-a, Zelenih, NEOS-a i većine SPÖ-a. Da bi zakon stupio na snagu, sada je potreban potpis saveznog predsjednika i objava, to se očekuje u sljedećih nekoliko dana.
U Saveznom vijeću SPÖ se nije u cijelosti složio kao u Nacionalnom vijeću. Iako samo glasnogovornik socijalne skrbi Josef Muchitsch nije pristao na plenum Nacionalnog vijeća, dvojica od 19 crvenih predstavnika u državnom domu odbacili su zakon, uključujući predsjednika pokrajine Salzburg Davida Eggera. Druga dva crvena savezna vijećnika oslobođena su zbog bolesti ili korona karantene. Jedini savezni vijećnik NEOS-a Karl-Arthur Arlamovsky glasovao je za projekt.
Nakon što je odluka sada donesena, savezni predsjednik Alexander Van der Bellen još uvijek mora potpisati zakon. Predsjednički kancelar izjavio je u četvrtak kako će predsjednik pozorno ispitati projekt ustavnog okončanja. Još nije jasno kada će potpis (uključujući supotpis kancelara) i naknadna objava doista biti dovršeni. Međutim, očekuje se kako bi zakon mogao stupiti na snagu u sljedećih nekoliko dana, vjerojatno već u utorak.
Obveza cijepljenja trebala bi se primjenjivati na sve osobe s poslovnim nahodnim u Austriji u dobi od 18 godina. Iznimke su predviđene za trudnice i one koje se ne mogu cijepiti iz zdravstvenih razloga, kao i uvjetno za rekonvalescente.
Do 3600 eura moguće kazne
Kazna za nepoštivanje zakona ide do 600 eura u takozvanoj “pojednostavljenoj proceduri”, u “redovnoj proceduri” do 3600 eura. Međutim, u prvoj fazi nakon stupanja na snagu kazne će biti izrečene tek sredinom marta, već tek od 16. marta (“Faza 2”). U načelu se pojednostavljeni postupak primjenjuje na kazne. Međutim, okružna upravna tijela mogu pokrenuti redovni postupak (čak i od samog početka). Ako se netko protivi kaznenom nalogu za cijepljenje (koji je na kraju pojednostavljenog postupka) ili ne plati, takav će se uobičajeni postupak u svakom slučaju odvijati.
U slučaju takozvanog kaznenog djela kontrole (“faza 2″obveze cijepljenja), koje će se primjenjivati od 16. marta, svi oni koji ne mogu pružiti dokaz u kontekstu policijskih provjera bit će prijavljeni okružnim upravnim tijelima. Ako ni tada ne podnesete dokaz, obavijest će podnijeti upravna tijela okruga. I u ovom slučaju postoji pojednostavljena procedura, poručili su iz Ministarstva zdravstva.
U “Fazi 2” (provjere od strane policije) najviše četiri upravna kaznena postupka po kalendarskoj godini mogu dovesti do kazne. U “Fazi 3”, za koju još nema datuma početka, postoji usporedba podataka podržana automatizacijom kako bi se utvrdilo necijepljenost. Od tada mogu postojati najviše dvije kazne po kalendarskoj godini. Budući da su rokovi cijepljenja relevantni, za kaznu moraju biti u razmacima od šest mjeseci jedan od drugoga.
Prema odluci Saveznog vijeća, potrebna je i uredba ministra zdravstva u kojoj su regulirani detalji ovrhe – na primjer u pogledu odobrenih cjepiva ili izuzeća od obveze cijepljenja. To se očekuje nedugo nakon odluke u državnom vijeću, ali više ne u četvrtak.
Iznimka za ozbiljne nuspojave cjepiva
U međuvremenu, dnevni list “Kurier” (internetsko izdanje) izvijestio je s obzirom na nacrt uredbe u tom pogledu da bi, uz već poznate iznimne razloge, te osobe trebale biti izuzete i od obveze cijepljenja za koje su ozbiljne nuspojave cjepiva, u kojima je potvrđena ili pojašnjenje vjerojatna uzročnost cijepljenja. Iznimne razloge stoga mogu potvrditi stručno prikladne ambulante – kao i lokalno odgovorni medicinski službenici ili liječnici oboljeli od epidemije.
Prema izvješću, u nacrtu uredbe također se navodi da se obveza cijepljenja općenito smatra ispunjenom ako ste završili tri cijepljenja. Čak i ljudi koji su cijepljeni dva puta nakon oporavka smatraju se imuniziranima. Prema tim planovima, nakon (prvog) oporavka, cijepljenje se mora obaviti nakon 180 dana, 190 dana nakon cijepljenja potrebno je dodatno docjepljivanje. Međutim, prema “Kurieru”, obveza cijepljenja ne smatra se ispunjenom za sve one koji su dvaput cijepljeni i tek su nakon toga preživjeli probojnu infekciju. Hoće li to doista ostati slučaj u konačnoj uredbi, još uvijek nije jasno.
Prema izvješću, vremenski interval između cijepljenja također je posebno reguliran: Svatko tko uopće nije cijepljen mora proći prvo cijepljenje – nakon toga se drugo cijepljenje mora dati u roku od 65 dana, a treća doza u roku od 190 dana nakon prethodnog cijepljenja.
Ministar zdravstva Wolfgang Mückstein (Zeleni) opisao je obvezu cijepljenja u raspravi Saveznog vijeća, u kojoj su parlamentarne skupine predstavile svoja dobro poznata stajališta, kao “naprednu” i “posebno održivu” mjeru. Iako projekt neće odmah pomoći u razbijanju Omikron vala – ali obveza cijepljenja štiti od sljedećih valova i drugih varijanti virusa.