Nikolaus Authried iz pravnog savjetovanja ÖAMTC-a zna iz prakse da postoji niz zabluda u vezi s konzumiranjem alkohola i sposobnošću vožnje automobila pod utjecajem malih količina alkohola.
O pretpostavci “Smijem voziti auto ili motor s promilom alkohola u krvi manjim od 0.5“, kaže: “Zakonski propisane granice alkohola su maksimalne granice. Ako ih prekoračite, podložni ste kaznenom progonu. Međutim, pod određenim okolnostima, značajno niži udio alkohola može značiti i da više niste sposobni za vožnju automobila ili nekog drugog vozila, primjerice ako ste umorni ili postoje interakcije s lijekovima.”
Tehnički, govori se o “manjoj konzumaciji alkohola”. Ako ipak vozite automobil, riskirate novčanu kaznu do 1200 eura, a u slučaju nesreće i kazneni postupak te snosite sve troškove, naglašava odvjetnik. Tada bi se mogao pokrenuti i postupak za oduzimanje vozačke dozvole.
U principu, vozači nikada ne bi trebali odbiti alkotestiranje. Ko to odbije (bez zdravstvenih razloga) podliježe kaznenom progonu. Čak i ako naknadni liječnički pregled ne otkrije nikakvo posjedovanje alkohola u krvi.
Autoritet pretpostavlja da oni koji odbijaju alkotestiranje imaju najveći stepen alkohola u krvi. Vozača čeka ista kazna kao da je imao više od 1.6 promila alkohola u krvi.
Dodajmo pri kraju: Posjedovanje alkohola u krvi do 1.6 promila podliježete oduzimanju vozačke dozvole na minimalno 4 mjeseca te novčanu kaznu od 1200 do 4000 eura plus nachschulung (slušanje teoretski predavanja).