Auto-moto savez Slovenije (AMZS) pripremio je analizu sigurnosti prometa za prošlu godinu. Broj poginulih na slovenskim cestama u prethodnoj godini znatno je veći nego u posljednjih pet godina, no u ovom trenutku bilo bi prerano zaključiti da je to početak izrazitog pogoršanja sigurnosti prometa. Naglasili su da se 2021. ne može uspoređivati s 2020., koja je ušla u povijest kao godina kada je od posljedica prometnih nesreća najmanje poginulih na slovenskim cestama od kada se bilježe takvi podaci (80). No euforije ne bi trebalo biti, jer bi broj poginulih i teže ozlijeđenih zbog manjeg cestovnog prometa, koji je zahvatila epidemija Covida 19, trebao biti još manji. AMZS analiza sigurnosti prometa za 2021. temelji se dakle na dužem vremenskom razdoblju.
„Statistike sigurnosti prometa prikazane su metodom pomičnih prosjeka petogodišnjih razdoblja, koji i dalje pokazuju pad najgorih prometnih nesreća, iako je najtužniji statistički pokazatelj sigurnosti prometa, 115 poginulih na našim cestama u 2021., puno lošiji od zadnjih pet godina.na cestama nešto manje od 100 godišnje”, objašnjava autorica analize mag. Jure Kostanjšek, glavni tajnik AMZS-a. “U ovom trenutku još ne možemo procijeniti je li loša brojka za 2021. posljedica slučajnosti prometnih nesreća ili je to već obrnut trend koji bi zahtijevao drugačije promišljanje potrebnih mjera.”
Analizom je također utvrđeno da je sigurnost u prometu opet vrlo loša za motocikliste i mopediste, bicikliste i pješake, korištenje pojasa (42 posto poginulih nije koristilo pojas), a i dalje je izražen problem alkoholizma. Prošle godine.30% počinitelja prometnih nesreća sa smrtnim ishodom imalo je alkohol iznad zakonske granice), dobrodošlo je osnivanje autocestne policije, no podaci opet pokazuju da se velika većina prometnih nesreća s najtežim posljedicama događa na regionalnim cestama i u naseljima, pa bi trebala biti i kontrola učinkovita na ovim cestama.